Gündem Haberleri

  Bu virüse öpüşerek bağışıklık kazan

  Hürriyet Haber
  01.11.2009 - 12:13 | Son Güncelleme:

  Romantizmin simgesi olarak kabul edilen öpüşmenin aslında sağlığın da simgesi olduğunu biliyor muydunuz? İngiliz araştırmacılar, öpüşmenin sadece romantizmle değil, sağlıkla ilgili sebepleri de olduğunu söylüyor…

  Türk dizilerinden öpüşme sahneleri / Foto Galeri

  İngiltere’deki Leeds Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, tükürükte bulunan ve normalde zararsız olan “cytomegalovirus” adlı virüs, hamilelikte kapılması halinde bebeğin ölümüne ya da ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Araştırmacılar, insanların öpüşmesinin, hamilelikten önce bu virüse karşı bağışıklık kazanılmasını amaçladığını belirtti.

  MÜHİM OLAN 6 AY, AYNI KİŞİYLE ÖPÜŞMEK

  “Medical Hypotheses” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, aynı kişiyle 6 ay boyunca öpüşmek, virüsten maksimum koruma sağlıyor. İlişkinin başlarındaki ilk öpücüklerde çok az miktarda virüs transferi yapıldığı, ilişki ilerledikçe ve öpüşme yoğunluğu arttıkça bağışıklık sisteminin virüse karşı koruma geliştirdiği belirlendi. Kadının hamile kalmasına kadar geçen süre içinde vücudun virüse bağışıklık geliştirmiş olma ihtimalinin yüksek olduğu belirlendi. Bilim adamları daha önce, öpüşmenin “evrimsel kalite kontrolü” olarak kullanıldığını düşünüyordu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı