Gündem Haberleri

  Bu vandalizm değil mi?

  Hürriyet Haber
  28.01.2011 - 22:42 | Son Güncelleme:

  Denizli’de gerçekleşen Hayalet Sürücü 2 filminin dün bin 600 yıllık anıtsal çeşmenin üzerinde yapılan çekimleri, yaşananlar ülkenin tanıtımından ziyade Vandalizm değil mi? tartışmasını gündeme getirdi.

  İŞTE O ÇEKİMLERDEN GÖRÜNTÜLER / FOTO GALERİ

   

  TURİSTLER ANTİK TİYATROYU GEZEMEDİ

   

  Ünlü aktör Nicholas Cage, ’Hayalet Sürücü-2’ filminin final sahnelerinin Pamukkale’deki çekimleri için Denizli’de…200 kişilik ekip film çalışmalarına son sürat devam ediyor.

   

  ÇEVRESEL VANDALİZM

  Vandalizm, bilerek ve isteyerek, kişiye ya da kamuya ait bir mala, araca ya da ürüne zarar verme eylemidir.Çevresel vandalizm, bazı çevreciler tarafından kullanılan bir terimdir. Çevreciler, kırılgan ekosistemin korkunç veya apaçık yıkımını ve özellikle çevresel koruma yasalarının çiğnenmesini açıklamak için kullanırlar. Önceden belirlenmiş koruma altındaki alanlara yapılan yasal olmayan saldırılar önemli bir örnektir. Diğer örnekler ise nehirler, dereler ve benzerlerinin çiftlik atıkları ile kirletilmesi, atmosferin fosil yakıt tüketimi ile karbondioksit tarafından zarar görmesi gibi sıralanabilir

  Dünyaca bilinen bir filmin ülkemizde çekilmesinin önemli bir tanıtım olduğu konuşuluyor.  


  Ancak çekimler tarihi yapıların bulunduğu yerde hatta üzerinde yapılıyor. Öyle ki Oscar ödüllü aktör, dün senaryo gereği Roma dönemine ait 1600 yıllık anıtsal çeşmenin 10 metre yüksekliğindeki surlarına tırmandı. Yıkılma tehlikesi olan surların arasından kablolar geçirildi. Çekimler için tarihi yapının üzerine koca bir set kuruldu.

   

  Tarihi eserlerin, sanki plastik bir stüdyo gibi zarar görebilecek şekilde kullanılıyor olması, “Bu yaşananlar Vandalizm değil mi?” sorusunu gündeme getirdi.

   

  Bir yanda filmin Türkiye ve Denizli için müthiş bir tanıtım olduğu gerçeği diğer yanda ise birçok ülke, tarihi eserlerin bulunduğu yerlerde çekim yapılması için para alıyor, çevreye zarar verilmeyeceğine dair kontratlar imzalatıyor, Denizli’de ise tarihi eserler hiçe sayılıyor” tartışması...

   

  Sizce yaşananlar ülkemizin tanıtımına katkı da mı bulunuyor yoksa tarihi eserlerimiz hiçe sayılıp tanıtım uğruna tarihimize zarar mı veriyor? Düşüncenizi yazın yayınlayalım.

  YORUMLARINIZI YAZMAK İÇİN TIKLAYIN

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı