ANKARA HABERLERİ

Bu valizde tarih var

Haşim KILIÇ
06.11.2017 - 15:15Son Güncelleme :

Ankara Sanat Tiyatrosu’nun yeni oyunu ‘Bir Valize Ne Sığar Ki’, 2017-2018 sanat sezonu boyunca Ankaralı tiyatroseverlerle buluşacak.

Haşim KILIÇ

 

Ankara Sanat Tiyatrosu’nun, Türkiye ve Yunanistan arasında 1923’te gerçekleşen mübadele sonrası Anadolu’nun belli yerlerinden Atina’ya yerleşen bir grup insanın hayatını anlatan ‘Bir Valize Ne Sığar Ki’ adlı oyunu, sezon boyunca sahnelenecek. İki perdelik oyunda, büyük mübadelenin yarattığı sosyopsikolojik sorunlar ve rembetiko kültürünün doğuşu anlatılıyor.
Yeşim Dorman’ın yazıp yönettiği ve oynadığı eseri; Hakan Güven, Bülent Yıldıran, Mehmet Ulusoy, Nalan Güreş Demirel, Sinem İslamoğlu, Yıldırım Şimşek ve Çağlar Deniz sahneye koyuyor. Ali Azapçı, Hazer Erdoğan ve Savaş Sami Kündüroğlu’ndan oluşan Rembetiko Orkestrası da, müzikleriyle eşlik ediyor.

ŞİMŞEK HIZI İLE SAHNEYE KOYDUK

Oyunun yönetmeni Yeşim Dorman, Arnavut kökenli bir ailenin mensubu olduğunu belirterek, eserle ilgili şunları söyledi:
“Kalabalık bir Arnavut ailenin en küçük torunu olarak köklerimi hep ilgi ve hasretle yaklaştım. ‘Bir Valize Ne Sığar Ki’ oyununu, 1923 mübadelesinde yurtlarından çıkarılanların hikâyesini bir şimşek hızı ile sahneye koyduk. Dünya kurulduğundan beri göçmen kuşlarının hiçbir yere yerleşmemeleri nasıl doğal tarzları ise biz insanların da toprağımızda yaşayıp gömülmeye ve kültür yaratmaya ihtiyacımız var. Göçmenlerin yaban kazlarının doğasında olmadıklarını, yurtlarından sürüldüklerinde evlerinin kokusunun hiç çıkmadığını bu oyunla anlatmaya çalıştık.”
Oyun, Türkiye ve Yunanistan arasında 1923 yılında Lozan’da imzalanan Türk-Rum Nüfus Mübadelesi Anlaşması sonrası, Anadolu’dan Atina’ya yerleşmek zorunda kalan bir grup insanın hayatını anlatıyor.

 

Etiketler: ANKARA

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bu valizde tarih var hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Kasım 2017 tarihinde saat 15 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bu valizde tarih var haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  10 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:20
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:26
  • Akşam
   17:45
  • Yatsı
   19:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı