"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Bu ülkede boşanmış olmak bir kadın için hâlâ kolay değil

Sevgili Güzin Abla, size daha önce de yazmıştım ve yayınlamıştınız. Geçen sene eşimden ayrılıp ayrılmamam ile ilgili danışmak istemiştim ki, siz sebep olarak yazdığım konuyu okuduğunuzda, bir yaşınıza daha girdiğinizi, söylemiştiniz.

Sonuçta dediğiniz gibi eşimden ayrıldım. 29 yaşında üniversite mezunuyum. ıki yıllık bir evliliğim oldu.
Eşimden boşanınca, aynı işyerinde çalışmaya devam ettim. Ancak medeni halim değişince, işyerindekilerin hali de değişiverdi.
Erkek iş arkadaşlarım benim bazı ihtiyaçlarımı gidermek konusunda kendilerine misyon edinmeye başladılar.
Halbuki benim tek amacım yeni ve düzgün bir hayat kurmak, kendi ayaklarımın üzerinde durmaktı. Çevremdeki yamyamların farkında bile değildim.
ılk önce müdürüm asıldı. Evli 40’lı yaşlarda iki küçük çocuğu olan bir adam. Ama asıl amacını ortaya çıkarmadan önce bana son derece kötü davranmaya başladı. Beni verimsizlikle suçlayarak işten çıkarmakla tehdit ediyordu. Yaptığım işler çok beğenilirken bir anda ne olmuştu, anlam veremiyordum. Her hafta toplantı odasına çağrılıp memnuniyetsizliklerini dile getiriyorlardı.
Evde sürekli ağlıyordum. Anlayamıyordum, daha fazla ne yapabilirdim ki. Çalışmamı herkes takdir ediyordu oysa şimdi ise her şeyim batıyordu sanki. Kiminle konuştuğum, konuşmadığım, yemek yediğim, yemediğim...
Beni şirket sahibi patronuma karşı da verimsizlikle suçlamaya başladı. Ve en kötüsü de, bazılarına benim kendisine asıldığım ile ilgili kelime oyunları yaptığını öğrenmem oldu.
Ben de saf saf, daha nasıl verimli olabilirim diye çabalayıp duruyorum. Bir gün beraber çıkmamız gereken bir iş gezisinde bombayı patlattı. Bana aşık olduğunu, bütün bu baskıları da dışarıdan kimse anlamasın diye yaptığını itiraf etti.
Böyle bir şeyin mümkün olamayacağını, bu konuşmayı hiç yapmamış olmamız gerektiğini söylesem de akşamları telefon açmaya devam etti. Sözlü tacizlerini hiç bırakmadı. şikâyet etsem, öncesinde alt yapısını hazırlamıştı. Beni verimsiz ilan etmişti ya, ben de bu yüzden kendisine iftira atar duruma düşecektim. Bunu söyleyebilirdi...
ŞİKAYET ETTİM İŞTEN ATILDI
Ben yine de dayanamadım ve şirketin insan kaynaklarına durumu anlattım. Olay patrona kadar gitti. Görüşmeler, görüşmeler... Sonunda kabul etmiş neyse ki. Bu olay benim üç ayıma mal oldu.
Strese girdim, boyunluklarla gezdim sıcaklarda. Saçımı başımı taramaz oldum. Kılık kıyafetimi önemsemedim. Zaten yeni boşanmışım, üstüne bu, çok ağır geldi. Adam kabul etti etmesine ama benim yüz vermemle bu duruma geldiğini söylemekten de geri kalmadı. Sonuçta onu işten çıkardılar.
YENı GELEN
MÜDÜR DE TACıZ ETTı
“Çalıştığım şirket adaletli davrandı” dedim, mutlu oldum ama bu uzun sürmedi. Gidenin yerine müdür olarak atanan adam da başladı bu defa. “Sen çok güzelsin, çok hoşsun gibi sözler. Aynı taktikler... Üstelik adamın benim yaşımda kızı var. Tabii evli de. Artık dayanacak gücüm kalmasa da yine de çalışmaya devam ediyordum.
Yeni gelen tacizci bu sefere giden adamın nasıl bu cesareti bulduğunu sorgulayıp duruyordu. Bir yandan da beni suçluyordu. “Sen çok hoşsun güzel kızsın” cümlelerini de araya sıkıştırıyordu. Sonunda işten ayrılmak zorunda kaldım.
Bu ülkede boşanmış olmak bir kadın için hâlâ kolay değil. Tam bir yıl sonra yeni bir iş bulabildim. Ailem hep destek oldu. Yepyeni bir hayat kurdum. şimdi yeni işyerimdeki insanların hiçbirine boşandığımı söylemiyorum. Keşke bu kadar sabretmeseydim eski işimde. Allahlar’ından bulsun hepsi. Benim durumuma Mobbing deniyor sanıyorum. Ne yazık ki bu konuda alınacak çok yol var ama bizler göremeyiz belki de gelişmeleri. Umudumuz yeni nesillerde inşallah.
- Rumuz: Yeni bir hayat

Boşanınca işyerinde tacizler başladı

“Artık boşandığımı hiç kimseye söylemiyorum” diyor genç okurum. Boşanmış bir kadın olarak çalışmanın zor yanlarını anlatıyor... Hepsi bu kadar mı? ış aramaya gittiğiniz zaman, erkek işverenin çirkin sırıtışına muhatap olmanız, hani neredeyse “Seni işe alırım ama, benim de gönlümü hoş tutarsan” şeklindeki şantajıyla da karşılaşmanız mümkün. Hâlâ bu ülkede boşanmış ve çalışan bir kadın olmak “kolay kadın” olmak anlamına geliyor ne yazık ki...

X