"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Bu ülkede bir tane dürüst kız kalmadı mı

Merhaba Güzin Abla; bu ülkede kadın olmak değil, asıl erkek olmak o kadar zor ki... Özellikle aşk konusunda ben çok talihsizim.

Kızlara karşı hep dürüst oldum, onlara hep değer verdim, ama sonuçta üzülen hep ben oldum. Allah aşkınıza, şu ülkede bir tane dürüst kız yok mu? Kızların tek düşüncesi erkekleri nasıl kandıracakları mı? 29 yaşına gelmeme rağmen hiçbir kızla el ele bile tutuşmuş değilim. Benim de sevgiye ihtiyacım yok mu?

Sokağa çıktığımda bakıyorum, herkes el ele, kol kola geziyor, sarılıyor, öpüşüyor. İnsanın onları gördükçe, içi yanıyor. Acaba bende bir eksiklik mi var diye düşünüp bunalıma giriyorum. Elimden geldiği kadar kızlara karşı kibar, dürüst olmaya çalışıyorum. Ama sonuçta hep üzülen ben oluyorum.

Bu yaşa kadar bir kızla el ele tutuşamayan kaç erkek vardır? Bu yalnızlık ne kadar sürecek? İnanın artık yaşamak istemiyorum. Bu ülkede dürüst erkeklere yer yok. Bu yaştan sonra aşkın kapımı çalacağını hiç sanmıyorum. Şu yeryüzünde kendimi fazlalık gibi hissediyorum. Üstelik bu el ele tutuşan sevgilileri gördükçe müthiş öfke duyuyorum. Keşke onları yasaklayan bir kanun olsa...

Bu sorunum için psikiyatriste bile gittim. Beni anlayamadı, sadece antidepresan ilaçlar verdi, o kadar. Psikiyatrist robot gibiydi. Ben anlattım, o sadece dinledi, çözüm bulamadı. Eğer siz de beni anlamazsanız, artık öbür dünyaya merhaba demek istiyorum.

Rumuz: BATSIN BU DÜNYA


Oğlum resmen saçmalıyorsun. Ne demek el ele tutuşanları engelleyen bir yasa çıkarılsaydı! Ne demek bu yaştan sonra artık aşkı tanıyamamak! Ne demek, ölmeyi düşünmek! Bunlar çok yanlış.

Bir kere yaşın çok genç... Bugüne kadar karşına hak ettiğin gibi bir genç kız çıkmamış olabilir. Ama belki hata biraz da sendedir. Nazik ve dürüst davranmak yetmeyebilir. Genç kızlar, neşeli, eğlenceli, esprili gençlerden hoşlanırlar. Eli açık erkekleri tercih ederler. Oysa senin biraz melankolik, karamsar ve çekingen biri olduğun anlaşılıyor. Bu da kızlara itici gelebilir.

"Bu ülkede dürüst erkeklere yer yok" diyorsun... "Dürüst kız yok" diyorsun... Bu kadar kesin konuşmamalı, katı olmamalısın. Üstelik bu yaşadıklarının kızların dürüstlüğüyle ilgisi ne? Hem bu yalnızlık, sandığın gibi sadece senin sorunun değil, pek çok genç aradığı sevgiyi, aşkı bulamamaktan yakınıyor. Ama senin gibi ölümden, yasaklardan söz etmiyor. Kimseyi yargılamıyor.

Türk kadını kendine bakmıyor

Sevgili Güzin abla, ben 42 yaşında bir erkeğim ve evliyim. Fakat evliliğimi çocuklarım yüzünden sürdürdüğümü söyleyebilirim.

Türk kadını kendine bakmıyor. Avrupalı kadınlar bizimkilerden en az 10 yaş genç ve güzel görünüyorlar. Lütfen köşenizde dikkat çekin, kadınlarımız biraz kendilerine çeki düzen versinler.

Kendilerine çok iyi bakanlara sözüm yok. Bu fikrime katılanları benimle yazışmaya davet ediyorum.

Halpullu@yahoo.com


Türk kadını kendine iyi bakamıyor, bu doğru. Ama asıl sorun kendine bakacak maddi gücü ve vakti olmaması... Bakım elbette parayla oluyor. Ayrıca Türk erkeği de eşine hiç yardımcı değil. Çalışma hayatı, ev işi, çocuk bakımı, hepsi kadının omuzlarında. Erkek ise işi dışında hiçbir şeye el sürmeyip, sadece yanında bakımlı, güzel bir dişi arıyor. Bu haksızlık değil mi?

O özgürlüğüne çok düşkün ben ise çok kıskancım

Ah Güzin Abla... Biliyorum öyle ciddi sorunları, önemli dertleri var ki insanların; hastalıktan, kocasından, çocuğundan, parasızlıktan, açlıktan öyle perişan insanlar var ki... Benimkini bunların yanında komik bulursan, çok haklısın. Ama yine de yazıyorum sana.

Ben 17 yaşında kolej öğrencisi bir genç kızım ve yaklaşık iki yıldır okuldan bir erkek arkadaşım var. Birbirimizin her açıdan ilkiydik; çok şey paylaştık birlikte.

Çok da mutluyuz aslında, ama o özgürlüğüne çok düşkün. Ben ise öyle kıskanıyorum ki onu... Üstelik "Ayrılalım" dediğimde, "Tamam, sen nasıl istersen... Senin mutluluğun önemli" diyor. Tabii ben yapamayıp, geri dönüyorum. Bu kez de beni ciddiye almıyor.

Bu duruma katlanamıyorum, geceleri uyuyamıyorum. Aldatması değil korkum; biliyorum yapmaz, ama ne geliyorsa başıma bu vıdı vıdı yapmam yüzünden geliyor. Ne olur yardım et bana...

RUMUZ: DEFNE


Sevgili kızım, madem bu vıdı vıdıların mutluluğunu bozduğunun farkındasın, neden devam ediyorsun? Hem böyle ayrılığa onu alıştırırsan, "nasıl olsa geri dönecek" diye düşünmeye başlarsa, artık seni hiç önemsemez.

Seni aldatmayacağından bu kadar eminsen, neden kıskançlık yapıyorsun? Yok eğer pek emin değilsen, seni aldatacaksa, zaten ne kadar çırpınsan boşuna...

Aldatacağı varsa aldatacaktır. Onu kaybetmek istemiyorsan, sana değer vermesini istiyorsan, ondan vazgeçemeyeceğini bu kadar hissettirme, vıdı vıdı etme ve ikide bir ayrılığı dile getirme.

Çatlaklardan nasıl kurtulurum

Sevgili Güzin Abla, yazılarınızı takip etmeye çalışıyor, beğenerek okuyorum. Birçok konuda bize ışık tuttuğunuz için teşekkür ederim. Ben 7 buçuk aylık hamileyim ve altıncı aydan sonra basenlerimde, kalçalarımda ve göbeğimde maalesef çatlaklar oluştu. Bu konuda bilgim olmadığı için elimden hiçbir şey gelmiyor. Çok geç olmadan, hamilelik sonrası bunlardan nasıl kurtulabilirim? Benim için gerçekten çok önemli...

RUMUZ: HAMİLEYİM


Bunlar hamilelik sırasında cildin gerilmesi sonucu cilt altında oluşan çatlaklardır. Aşırı şişmanlık sonucu da ortaya çıkabilir.

Eğer önceden büyüklerine sorsaydın, sana hamilelik boyunca badem yağı ile masaj önerirlerdi. Ya da bugün artık hamilelere özel üretilen çok etkili kremler de bulmak mümkündü...

Ama artık hayırlısıyla hamileliğini tamamla. Bebeğine kavuş, ondan sonra bazı güzellik enstitülerinde uygulanan lazer tedavisiyle bu çatlaklardan kurtulabilirsin.
X