"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Bu tüyler neden uzuyor ki

Giderek genişleyen bir pazara sahip olan tüy dökücü yöntemler, hem kadınlar hem de erkekler tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Epilasyon, ağda, cımbız derken, bu yöntemlere her geçen gün yenisi ekleniyor. Üstelik içlerinde tamamen bitkisel ürünler de var.

Tüylerden kurtulmanın yöntemleri saymakla bitmiyor. Ama burada önemli olan rastgele bir yöntem seçmek değil, doktor tavsiyesiyle hareket etmek. Bir de kıl tüy diyip, sorunu küçümsememek. Çünkü aşırı tüylenme başta hormonal sorunlar olmak üzere çok çeşitli hastalıklarla kol kola girebiliyor.

TÜYÜN SORUMLUSU KERATİN HORMONU

Biz şimdi en masum olanlarından, yani sadece estetik kaygılar yaratanlardan söz edelim. Vücudumuzdaki tüyler yüzde 90 oranında yapısal ve erimez bir protein olan keratinden oluşuyor. Vücudumuzda bulunan keratinli strüktürler, tüylere ve cilde mekanik bir direnç veriyor.

Derideki keratin estetik bir sorun oluşturmamakla birlikte, vücuttaki gereksiz tüyler antiestetik bir sonuç. Onlardan kurtulmak için kullanılan klasik depilasyon yöntemleri (ağda, krem, tıraş bıçağı v.s) yalnızca geçici çözümler sağlarken; uygulama sıklığı da giderek azalmıyor ne yazık ki.

Sadece vücut sağlığını değil, kişinin kendine güvenini de kaybettiren tüyleri yok etmek, yakın zamana kadar çok zor ve zahmetliydi. Son yıllarda ise tüyleri yok eden kremler geliştirildi. Bitkisel olarak hazırlanan ilaçların tüyleri dökmesiyle milyonlarca kişi rahat bir nefes aldı.

TÜYLERİ YOK EDİYOR

Tüyler için kullanılan kremler yakın zamana kadar ithal ürünlerdi. Fiyatları kadar içerikleri de tam bilinmeyen bu ürünler, kullanıcısı tarafından bile şüpheyle karşılanıyordu. Yüzde yüz yerli olan Bioder ise, kendi kulvarında bir ilk... İçeriğinde kullanılan bitkilerin tamamı Türkiye'nin değişik illerinden toplanıyor.

Türkiye'nin en yaygın satış ağına sahip ürünlerinden olan Bioder'in başarısının ardında ise genç bir ekip var. Üniversite bünyesinde yaptıkları araştırmaları yüzlerce kişi üzerinde deneyen Bioder ekibi, istenmeyen tüylerin sorun oluşturmayacağını iddia ediyor.

Bioder'in hem mucidi hem de üreticisi olan Cihat Kimya A.Ş'nin 30'lu yaşlarını süren Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Dündar, ürünlerinin kullanıcıları üzerindeki etkisini "Biz dersimizi iyi çalıştık. Türkiye'de değil, dünya üzerinde bu sektörde daha iyi bir ürün olacağını tahmin etmiyorum. Çünkü tek bir kullanıcımızdan bile şikayet gelmedi. İstenmeyen tüyler önce inceliyor, sonra azalmaya başlıyor. Ürün cilt nemini ve yumuşaklığını artırıyor" diyor.

TAMAMEN BİTKİSEL

Bioder'in içeriğinde kullanılan bitkilerin başta Gaziantep olmak üzere Türkiye'nin muhtelif illerinden toplandığını belirten Dündar, sektördeki ithal bağımlılığını ise şöyle eleştiriyor:

"Batıda tüy dökücü kremler yaygın. Bizimki ise kaynağını doğadan alan ve üniversitede geliştirilmiş, bakanlık onayı almış bir ürün. Bu anlamda batıdan daha ileriyiz. Ağır kimyasal formüllerle kullanıcımıza şüphe vermiyoruz. Formülümüz basit. Kaynağımız Türk bitki örtüsüdür."

AŞIRI TÜYLENMEYE DİKKAT!

Vücudun normalden aşırı kıllanmasına "Hirsutismus" deniyor.

Bu, her kadında az miktarda var olan erkeklik hormonunun çeşitli nedenlerle artmasına bağlı olarak gelişiyor. Aşırı kıllanmada; üst dudakta, alt ve üst çenede, şakaklarda, meme arasında, meme başı etrafında, göbek altında, kuyruk sokumunda ve kalçalarda anormal kıllanma görülür. Kıllanma sorunu olup olmadığının anlaşılması için şu sorulara yanıt aramak gerekiyor:

Adet düzensizliği, adet görememe, kısırlık şikayeti var mı?

Kıllanma yapabilecek herhangi bir ilaç kullandı mı?

Tansiyon, şeker gibi sistemik bir hastalığı var mı?

Aşırı tüylenme sorunu varsa, öncelikle, bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına, gerekirse de endokrinoloji uzmanına muayene olunması en ideali.
X