"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

Bu toplumun erkeklerine toplumsal cinsiyet eğitimi şart!

Ayrılıkçı, aşağılayıcı veya cinsiyetçi söylemlerde bulunanları 'cahil' diye kestirip atmamak lazım. Belki de cehaletin tanımını sil baştan yapmakta fayda var. Misal size, Fikret Orman Yıldız Teknik Üniversitesi'nde okumuş, ardından eğitimini Amerika'da tamamlamış bir zat.

Kendisi koskoca bir spor kulübünün başkanı.

Konumu itibarıyla topluma örnek olması beklenen, ağzından çıkan her şey haber olan bir kişinin konu veya muhatap her kim olursa olsun çıkıp da “Bunlar kız gibiler” diye atarlanması kabul edilir şey değil.

Atarlanmakta haklı mı, haksız mı bilemem. Gerçi konumuz da o değil.

Lakin, velev ki haklı... O vakit diyebiliriz ki kaş yaparken göz çıkarmış.

Demek ki neymiş?

Eğitim yetmiyor. Bu toplumun erkeklerinin büyük çoğunluğunu tez elden bir toplumsal cinsiyet kursuna göndermek gerekiyor.

*

Biz kadınlar artık bıktık.

Erkeklerin haklılıklarını ispat etmeye çalışırken kadın düşmanı eril dil yerine zekalarını konuşturmalarını istiyoruz.

Meclis’te bir vekil çıkıp diğer vekile “Küresel sermayenin cariyesi” dediğinde ‘lafı oturtmuş’ olmuyor. Ve dikkat edin, bu tarz ‘laf oturtmalarda’ alkışlar kadınlardan değil, erkeklerden geliyor. Bir grup düşüncesiz erkek kendileri çalıp kendileri oynuyorlar.

Medyanın hali keza içler acısı. Yine erkekler tarafından yapılan bir gazete sevgilisini döven erkek haberini birinci sayfasından ‘Nakavt’ başlığıyla vermekte beis görmüyor.

*

Irkçılık ve cinsiyetçilik hep vardı. Ama eskiden sıradandı. Artık sadece bir kesimin değil, büyük kesimlerin bu konudaki hassasiyeti gelişti. Yeni dünyanın iyi yanlarından biri bu. Artık erkeklerin bu yöndeki söylemleri genelin kulağını tırmalıyor, gözüne batıyor. İlkelliğe, vasatlığa işaret ediyor.

Ama elbette cinsiyetçi söylemin azalarak yok olacağına inanacak kadar saf değiliz. Erkek egemen toplumda, erkek egemen siyasette cinsiyetçi söylemin azalacağına artacağının farkındayız.

O yüzden Meclis’teki erkeklere sürekli tepki gösterme halindeyiz. Çünkü konu hamilelik de olsa, kürtaj da, çocuk sayısı da olsa, kadını evden çalıştırma politikaları da, erkek bakışın vereceği şekli reddetmekte ısrarcıyız. Zira bir vekilin sarf ettiği kadın düşmanı bir laf, sokakta dönüp bize bulaşıyor. Medya da hiç masum değil; cinsiyetçiliği körükledikçe körüklüyor.

Tüm bunlar bir kartopu olup erkek egemen düzeni besliyor ve sonra çıkıp adamın biri “Kız gibiler” diye ortalığa atılıyor. Bunda bir tuhaflık da görmüyor. Niye görsün ki? Koskoca devlet büyükleri var önünde örnek.

Tek de değil, onun gibiler gırla.

*

Fikret Orman, takımının taraftar grubuna destek veren muhalefet lideriyle yan yana görünmemek için maça gitmemiş bir Başkan, onu anladık. Ona bu konuda müsamaha göstermek ya da göstermemek kendi kulübünün, taraftarının bileceği iş.

Ama biz kadınlar olarak onun -her kime, her ne sebeple olursa olsun- kadın düşmanı bir dille saldırmasına müsamaha göstermeyeceğiz.

Bir de dipnot: Dilimizde tüy bitti yinelemekten: ‘Kız’ değil, ‘Kadın’.

Öğrenin şunu artık!

X