« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Bu tecrübe önemli bir yatırım"

TBF Kadın Basketbolundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Sonat, Ümit Kızlar Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan Ümit Kız Milli Takımımızın başarısını değerlendirdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ümit Kızlar kategorisinde madalya kazanmanın çok zor olduğunu belirten TBF Kadın Basketbolundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Sonat, bu madalya ile birlikte oyuncuların edinmiş oldukları tecrübenin ilerisi için önemli bir yatırım olduğunu söyledi.

Ümit Kızlar Avrupa Şampiyonası’nda Hollanda’yı 56-58 yenerek üçüncülük elde eden Ümit Kızlarımıza bronz madalyalarını şampiyonanın düzenlendiği Macaristan’ın Debrecen şehrinde bulunan TBF Kadın Basketbolundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda FIBA Avrupa Kadın Komisyon Üyesi olan Jülide Sonat verdi.

Ümitler kategorisinde madalya alabilmenin önemli bir başarı olduğunu ifade eden Sonat, “Bu başarıyı daha da anlamlı kılan önemli detay ise takımda sadece üç tane 1992 doğumlu oyuncu bulunması. Takımın geri kalanı 1993 ve 1994 doğumlu oyunculardan oluşuyor. Bu demek oluyor ki iki sene daha bu oyuncularımız ümitler kategorisinde bu tip turnuvaları oynayarak tecrübe kazanacaklar. Bu da 2014 yılında ev sahipliği yapacağımız FIBA Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası için bize çok büyük bir avantaj yaratacak. Dokuz maçın sekizini kazanarak büyük bir başarıya imza atarken altın madalyayı kaçırdığımızı rahatlıkla söyleyebilirim ancak Madalyadan daha önemli bir şey var ki bu da oyuncuların kazandığı tecrübe. Bu tip turnuvaları oynamaya alışık bir jenerasyona sahip olmak demek 2013 Avrupa Şampiyonası’na direkt katılacak, 2014 FIBA Dünya Şampiyonası’nda mücadele edecek olan ülkemiz için önemli bir yatırım demek. Bu sene ilk kez katıldığımız ve çeyrek final oynama başarısı gösterdiğimiz Olimpiyatları da düşünecek olursak; 2016 yılında Brezilya’da düzenlenecek Olimpiyatlar için önümüzün ne kadar açık olduğunu görebiliriz” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz