« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu tablo son 5 yılın eseri

Aysal: “Şu anda öyle bir hayalim yok ancak ihtiyaç duyulan her yerde olurum. Ben görev adamıyım.”

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME

GALATASARAY ne zaman idari ya da mali açıdan sıkıntıya düşse akıllara ilk Ünal Aysal gelir. Adnan Polat muhaliflerinin 26 Mart’taki mali genel kurulda yönetimi ibra etmeyerek olağanüstü kongre kararı aldırmak için harekete geçtiği şu günlerde Aysal adı yeniden gündeme geldi. Geçtiğimiz günlerde Türk Telekom Arena’da sohbet etme imkanı bulduğumuz Aysal’a, en çok merak edilen soruyu sorduk:
Başkan adaylığı için önündeki tek engel olan ‘10 yıllık üyelik’ sürecini tamamlayan Aysal, gelecekte böyle bir düşüncesi olduğu gerçeğini saklamadan cevabını verdi:
* Başkanlığa aday olacak mısınız?
- Şu anda başkan olmak gibi bir hayalim yok. Ancak ben, ihtiyaç duyulan yerde olurum.
Aysal’ı bulmuşken Galatasaray ile ilgili başka sorular da sorduk... Ve bakın nasıl yanıtladı:
* Futbol takımının yaşadığı başarısızlığını hangi faktörlere bağlıyorsunuz?
- Aslında bunu görmek için çok eskiye gitmeye gerek yok. Özellikle son 5 yılda yaşananlar, bu kara tablonun gelmekte olduğunun ve yaşanacağının habercisi gibi idi.
- Şu an için olağanüstü genel kurula ve yeni bir yönetime gerek var mı?
- Benim görüşüm; bir sonraki seçime kadar onlara elimizden geldiğince anlayışlı ve yardımcı olmalıyız. Erken seçim kararı yönetimin tasarrufudur, benim bu konuda bir tavsiyede bulunmam onların işine müdahale olur.
* Polat yönetimi sizce başarılı mı?
- Rakamlar bunun böyle olmadığını gösteriyor. Ama ellerinden gelen de bu.

İbra, tehdit unsuru olmamalı

- Bazı üyelerin mali kongrede yönetim kurulunu ibra etmeme çabasına girmelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Galatasaray Kulübü Genel Kurulu ciddi bir topluluktur. Hiçbir zaman mali kongrelerde bir ibra olayını tehdit unsuru olarak kullanmamıştır. Polat’ın da bu konuda müsterih olması gerekir. İdari ve mali hesabını verebileceği bir kongreden başı dik ve kuvvetli çıkabilir. Ancak ortada bir güven sorunu olduğu açıktır ve bunun telafisi diğer sorunların çözümünden daha zor olabilir. Bunu da en iyi kendisi değerlendirecektir.
- Peki bir değişim olacaksa sizin pozisyonunuz ne olur?
Ben görev adamıyım. İhtiyaç olduğu zaman, beni Galatasaray’ın sağında, solunda, elbette bir yerinde göreceksiniz. Bugün için böyle bir ortamda değiliz henüz.


Bunları da Beğenebilirsiniz