Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bu stat yetmez

SEVGİLİ Başkan duyduğum kadarıyla yeni stadın kapasitesi 42 bin olacakmış. Yıldırım Başkan yetmez, en az 60 bin olsun!

Bu takımı yalnız Beşiktaşlılar değil, Türkiye’deki tüm futbolseverler seyretmek ister. Ben bile maç bitmesin diye dua ediyorum; çünkü o coşku görülmeye değer.
İlk yarıda harika bir taraftar desteği ve sahada iştahlı, sanki futbola yeni başlamış gibi futbol oynamayı arzu eden bir Beşiktaş. Kanatlara bakıyorsun Simao ve İsmail atak yapmak için bir birbirleriyle yarış ediyor. Hilbert ve Q7 de diğer kanatta; Trabzon’un kanatlarını çökertiyorlar. Ortaya da bakıyorsun Almeida; Giray ile Glowacki’nin dengesini bozuyor, sağa sola deplase oluyor; gol atıyor, kaçıyor ama her pozisyonda topla buluşuyor. Ortada usta Guti kaldığı yerden devam ediyor, müthiş paslarıyla.
Beşiktaş maça konsantre olmuş defans bile fazla pozisyon hatası yapmadı. Trabzonspor’a ilk yarı pozisyon vermediler. İlk yarı adeta Trabzon ceza sahasına giremedi. Yani futbolda konsantre üst seviyede olursa, kapasiten varsa, her şeyi çok iyi yapabilirsin. Bu Quaresma’yı durdurmak çok zor, yaptığı çalımlar, dripling ortalar... Bir futbolcunun, bir takıma bu kadar katkı sağlayabilmesi çok önemli. Aynı şekilde Simao da dün akşam süratini kullanarak Almeida’ya attığırdı ustaca golde kalitesini gösterdi. Eminiz ki Schuster, “Ne şanslıyım böyle futbolcularım olduğu için” diyordur.
İkinci yarı sonucun verdiği rahatlık, özellikle hücumcuların ilk yarıda aşırı güç sarfederek oynaması ve devrenin başı olduğu için oyuncuların fizik olarak yetersiz kalması Beşiktaş’ı etkiledi. Defans bir anlık konsantre eksikliğinden golü yedi. Demek ki futbolda konsantrasyon eksikliğine yer yok. Ama ne olursa olsun, Beşiktaş oynadığı futbolla zevk, keyif veriyor.

BEĞENDiM

Skandalı önleyen Tuncay Yanık’ı.

BEĞENMEDiM

Trabzonspor’un ilk yarıdaki etkisiz oyununu.

DİKKAT

Beşiktaş’ın hücum oyuncuları fizik olarak hazır değil, güçlerini 90 dakikaya yaymaları lazım.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI