BARTIN HABERLERİ

BÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Said Ceyhan:

IHA
16.10.2015 - 11:35Son Güncelleme :

BÜ'DE ETKİLİ VE SAĞLIKLI İLETİŞİM SANATI KONFERANSI VERİLDİ

IHA

Bartın Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Üniversite Öğrencilerinin Etkili ve Sağlıklı İletişim Sanatı’ konferansında konuşan Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. M. Said Ceyhan, “Önyargı, yetersiz bilgilere dayanarak önceden oluşturulmuş görüştür. Önyargının oluşmasındaki en büyük faktörler, çevre, medya ve ailedir” dedi.
Bartın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından, ‘Üniversite Öğrencilerinin Etkili ve Sağlıklı İletişim Sanatı’ konulu konferans düzenlendi. Konferansta konuşmacı olarak katılan Bartın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. M. Said Ceyhan insanların toplumda birbirleriyle olan ilişkilerinin nasıl olması gerektiğini aktardı.
“SORUNLARI KAVGA YOLUYLA ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ”
Ceyhan, kişilerin iletişim sürecinde aynı noktalar konusunda buluşması, farklı noktalardan da bir uzlaşı ortamının çıkması gerektiğini vurgulayarak, “Genellikle doğruyu konuşarak anlaşma yoluna gitmeyi tercih etmiyoruz. Sorunları çoğu zaman kavga yoluyla çözmeye çalışıyoruz. Böyle olunca toplum üretmiyor, gelişemiyor ve huzura ulaşamıyor. Bireysel fikirlerin değil, ortak fikirlerin uygulamaya konulması gerekmektedir. Aynılaşan noktalarda oluşan enerjiden ortak üretim yapmak gerekir. Farklılaşan noktalarda oluşan sinerjiden ise faydalanmak gerekir” dedi.
“ÖNYARGIYI OLUŞTURAN FAKTÖRLER ÇEVRE, MEDYA VE AİLEDİR”
İnsanların önyargılı olmaması ve iletişim sürecinde duygudaşlığın önemine de değinen Ceyhan, “Önyargı, yetersiz bilgilere dayanarak önceden oluşturulmuş görüştür. Önyargının oluşmasındaki en büyük faktörler; çevre, medya ve ailedir. Özellikle çocuklar çok duyarlıdır. Onlar fikirleri sorgulamadan kabul eder ve hafızalarında saklarlar. Yetişkin olunca da bunları kullanırlar. Şuuraltının neyle dolu olduğu bu bakımdan çok önemlidir. Bu kişilerle konuşmak ve iletişim kurmak oldukça zordur. Bunun için önyargılardan arınmak ve duygudaşlık kurmak şart” diye konuştu.
Daha sonra konuşan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Said Kıngır ise iletişimin insan hayatındaki önemini kaydederek, “İletişim belli usuller çerçevesinde yapılmalıdır. Etkili bir iletişim kurmak istiyorsak, bu usullere dikkat etmeliyiz. Eğer bu stratejiyle iletişim kurulursa etkileşim sağlıklı olur ve başarı ortaya çıkar” ifadesini kullandı.
Konferans, Ceyhan’a İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Said Kıngır ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Delice tarafından verilen teşekkür belgesinin ardından son buldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bartın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bartın ilinden BÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Said Ceyhan: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 11 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça BÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Said Ceyhan: haberi güncellenecektir.

BARTIN İLÇELERİ
  BARTIN NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:47
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı