Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bu sivilceler hiç geçmez mi

Suna Hanım, merhaba. Benim yaşım 17 ve bitip tükenmek bilmeyen sivilcelerimle başım dertte...

Çıldırmak üzereyim! Bitkisel ya da kimyasal, neredeyse denemediğim hiçbir ilaç kalmadı. Buna rağmen sorunumdan kurtulamadım. Yardımınıza ihtiyacım var, önerilerinizi bekliyorum. á Özlem A.

Muhtemelen sivilcelerinizi tükettiğiniz bir yiyecek tetikliyordur. Öncelikle bunun ne olduğunu bulmanız gerek. Hazımsızlık da bu soruna yol açabilir. Size önerim her gün bir haşlanmış patates ve yoğurt yemeniz... Psikolojik sıkıntılar ve hormonal sorunlar da sivilceye yol açabileceğinden, doğru tedavi şarttır. Bunları araştırmakta fayda var. Benim size önereceğim, kanı temizleyen bitki çayları içmeniz... Cildinizi de mutlaka temiz tutun. Yüzünüzü demlenmiş ebegümeci ve adaçayı suyuyla silin. Sivilceli bölgeye rendelenmiş soğan lapası sürüp bekletebilirsiniz. Ayrıca bir çay kaşığı pudra, dövülmüş bir Aspirin ve çeyrek limon suyunu karıştırıp sorunlu bölgeye uygulamanız da işe yarayacaktır.

Saç dökülmesine karşı sığır iliği

Suna Hanım, geçenlerde özel bir TV kanalında saç sorunu olan erkekler için bir formül vermiştiniz. Programın son yarısına yetiştiğim için tam anlayamadım. Sanırım ilik ve çam terebentinden söz ediyordunuz. O formülü yeniden vermenizi rica edeceğim. Saygılar... á Hilmi S.

150 gram sığır iliğini küçük küçük doğrayıp, kısık ateşte yağı çıkana kadar eritin ve yağını süzün. Çıkan yağ kadar Hindistan cevizi yağı ekleyip, bu karışımı saç diplerine sürün. En az bir saat bekletin. Kullandığınız şampuana da bir çay kaşığı çam terebentin karıştırmanızı tavsiye ederim, mutlaka yararını görürsünüz.
X