Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bu, sivil darbe

  Hürriyet Haber
  10 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 10 Mart 1999 - 00:01

  116 küskün vekilin Meclis'i toplantıya çağırma başvurusu Başbakan Ecevit tarafından, ‘‘Bu seçimleri erteletmek için bir sivil darbe girişimidir’’ diye değerlendirdi. Siyasi parti liderlerinin konuyla ilgili tavırlarının net olmadığını da belirten Ecevit, seçimlerin ertelenmesi halinde devletin büyük zarar göreceğini söyledi.

  Başbakan Bülent Ecevit, 116 milletvekilinin olağanüstü TBMM toplantısı için başvurusunu seçimleri erteletmek için bir sivil darbe girişimi olarak nitelendirdi. Ecevit, bu darbenin küçük depremle geçiştirilebileceğini umduğunu belirtirken, bunu önlemek için ellerinden geleni yapacağını söyledi. Ecevit, dün yaptığı basın toplantısında, küskün milletvekillerinin TBMM toplantısı için başvurusunun görünürde bir, ‘‘genel görüşme’’ istemini içerdiğini, ancak asıl amacın milletvekili genel seçimlerini erteletmek olduğunu söyledi. Ecevit, şöyle devam etti: ‘‘Dünya krizine karşın, ekonomimizin göstergeleri olumluya dönüşmekte iken, uzun yıllardan beri ilk kez enflasyon ve faizler düşerken seçimler ertelenirse bu süreç de tersine dönebilir. Devlet içinde uyum sağlanmıştır. O sayede ülkenin ve dünyanın her köşesinde devletimiz çete başlarının, mafyanın, terörist örgüt başlarının yakasına yapışmaktadır. Yurtta ve dünyada devletimize güven artmıştır. Seçimler ertelenirse bu süreç de aksayabilir. Bütün bu gerçekler gözönünde tutulursa, görülür ki, 116 milletvekilinin seçimleri erteletme eylemi bir sivil darbe girişimi niteliğindedir. Büyük Millet Meclisi'nde bu girişimin etkisiz kılınacağını ve darbenin bir küçük depremle geçiştirilebileceğini umarım’’.

  ACINIZI MİLLETTEN ÇIKARMAYIN

  Ecevit, küskün milletvekillerinin, küskünlüklerinde ve kırgınlıklarında haklı olabileceklerini, ancak bunun acısını milletten çıkarmaya hakları olmadığını vurguladı. Küskün milletvekillerine, ‘‘Kavgalarını partilerinin içinde vermelidirler’’ mesajı gönderen Ecevit, girişimin sakıncalarla dolu olduğunu belirterek, bu girişimi olumluya dönüştürmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Ecevit, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bu girişimle birlikte, Pişmanlık Yasası'nın gündeme gelip gelmeyeceği konusunda bir soruya, ‘‘Bu pazarlık aracı olarak kullanılabilir’’ karşılığını veren Ecevit, ‘‘Yasa tasarıları görüşülebilir mi?’’ sorusu ise şöyle yanıtladı: ‘‘Bu süreç başladımı çeşitli pazarlıklar gündeme girer ve onlar da yeni sorunlar yaratır. Yine bir rejim bunalımıyla karşı karşıya kalabiliriz. Şunun şurasında seçimlere 5 hafta kadar bir süre kalmıştır. Bu sürede ancak seçim çalışmaları yapılabilir.

  LİDERLERİN TAVRI NET DEĞİL

  Ecevit, ‘‘girişimi önlemek için siyasi parti liderleriyle görüşecek misiniz?’’ sorusuna ise siyasi parti liderlerinin tavırlarının henüz yeterince aydınlığa kavuşmamış olduğunu belirterek yanıt verdi. Özellikle, FP'nin ne düşündüğünün yeterince açık olmadığını ifade eden Ecevit, diğer parti başkanlarının aşağı-yukarı olumsuz tavır aldıklarını kaydetti.

  Şehide dua etti

  Başbakan Bülent Ecevit, Şırnak Şenoba'da pusuya düşürülerek şehit edilen Jandarma Astsubay Haydar İlhan Zembat'ın cenaze törenine katıldı. 32 yaşındaki Zembat'ın Kocatepe Camii'nde kılınan cenaze namazını, yanında Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan olduğu halde kılan Ecevit, kortej sırasında duygulu anlar yaşadı. 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda görevli olan Astsubay Zembat'ın cenaze törenine, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgenenal Hilmi Özkök, MGK Genel Sekreteri Orgeneral Ergin Celasin, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Nejdet Timur, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Rasim Betir, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Necip Torumtay, ailesi ve silah arkadaşları katıldı. Şehit annesi Mahmure Zembat, tören boyunca ağlayarak acısını dışa vururken, baba Yılmaz Zembat tarafından teselli edildi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı