« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Bu sınavdan başarı ile çıkacağız"

İstanbul'da düzenlenecek 40. Dünya Satranç Olimpiyatları öncesinde Türkiye Milli Takımı, basına tanıtıldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İstanbul WOW Otel'de düzenlenen tanıtım toplantısına Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Ali Nihat Yazıcı, asbaşkan Gülkız Tulay, TSF Eski Başkanı ve CHP Milletvekili Emrehan Halıcı ile milli takım sporcuları katıldı.

Milli takım sporcularını tek tek tanıtan TSF Başkanı Yazıcı, 9-11 yas arasındaki sporculardan ileride çok şeyler beklediklerini kaydederek, “Boylarının ve yaşlarının küçük olduğuna bakmayın. Hepsinin yaş gruplarında ve okullar arası şampiyonalarda pek çok Avrupa dereceleri var” dedi.

Basın toplantısı sonrasında soruları yanıtlayan Başkan Yazıcı, yaklaşık 6 aydır bu organizasyon için çalıştıklarını kaydederek, “Ev ödevimizi çok iyi yaptık. Misafirlerimizin yüzde 60'ına yakın kısmı gelmiş durumda. Şimdiye kadar gelen herkes her şeyin mükemmel olduğunu söylüyor. Umuyorum bu güzel övgüleri almaya devam edeceğiz. Federasyon olarak bize güvenen ülkemizi, Başbakanımız'ı, Gençlik ve Spor Bakanımız'ı mahcup etmeyeceğiz. Dersimize iyi çalıştık. Bu sınavdan başarı ile çıkacağız” şeklinde konuştu.

“Şimdiye kadar elde ettiğimiz sonuçların en iyisini alacağız”

Dünya Satranç Olimpiyatı'nın organizasyon yönünün yanı sıra sportif yönünün de önemli olduğuna değinen Yazıcı, “Bir organizasyon yapıp insanları yollamakla kalmak istemiyoruz. Aynı zamanda organizasyonda sportif olarak da ülkemize bir şeyler katmak istiyoruz. İnanıyorum ki Türkiye A milli takımlar kategorisinde şimdiye kadar aldığı sonuçların en iyisini alacaktır” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ev sahibi olduğu için 3 takımla katılma hakkının bulunduğunu söyleyen Başkan Ali Nihat Yazıcı, şunları kaydetti:
“En iyi 5 sporcumuz açık ve kadın kategorisinde “Türkiye” takımı olarak yer alacak. Altyapıdan gelen çocuklarımız “Türkiye 2016” takımı olarak katılacak. Ülkemizin 100'üncü yılını her anlamda olduğu gibi satrançta da temsil edecek bir “Türkiye 2023” takımı da yer alacak. Bu takım çok tartışıldı. Özellikle 7-8 yaşındaki bir A Milli Takım... Olimpiyat tarihinde bu kadar genç hiçbir ülkenin takımı yok. Yurt dışında bu durum hem eleştiri hem de övgü aldı. Bizim isteğimiz 7-8 yaşındaki çocukların şimdi yarışmaya başlayarak, 11 yıl sonra yapılacak olimpiyatlarda dünya şampiyonu olmaları. Bunun için her şeyleri var. Dünyanın en iyi antrenörleri ile çalışıyoruz.”

Bu arada şubat ayından bu yana Türkiye adına yarışmalara katılan Rus asıllı Türk sporcu Alexander Ipatov, Türkiye adına yarışmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, TSF başkanı Ali Nihat Yazıcı'ya teşekkür etti.

161 ülkeden bin 500'ün üzerinde sporcunun katılacağı Dünya Satranç Olimpiyatı'nda Türkiye, şu isimlerle temsil edilecek:
Türkiye Erkek: Dragan Solak, Alexander Ipatov, Barış Esen, Mustafa Yılmaz, Emre Can
Türkiye 2016 Erkek: Burak Fırat, Cemilcan Ali Marandi, Vahap Sanal, Muhammed Batuhan Dastan, Cankut Emiroğlu
Türkiye 2023 Erkek: Emirhan Tarlabaşı, Kağan Aydınçelebi, Ahmet Utku Üzümcü, Ekin Barış Özenir, Işık Can
Türkiye Kadın: Kübra Öztürk, Betül Cemre Yıldız, Emel Kaya, Kardelen Cemhan, Nezihe Ezgi Menzi
Türkiye 2016 Kadın: Selen Sop, Büşra Arığ, Yeşim Patel, Hilal Öztürk, Ayça Fatma Durmaz
Türkiye 2023 Kadın: Çağıl Irmak Arda, Çiğdem Onur, Sude Hereklioğlu, Duru Okuyaz, Defne Sade

Bunları da Beğenebilirsiniz