Dünya Haberleri

  Bu sevinci hak etmek için neler yaptık

  Hürriyet Haber
  03.10.2005 - 01:49 | Son Güncelleme:

  40 yılı aşkın süredir Avrupa’nın kapısını aşındıran Türkiye, 1999 yılında Helsinki Zirvesi’nde resmen AB üye adaylığına kabul edilmesinin ardından, görülmemiş bir hızla birçok reform yaptı. İşte ‘Avrupa yürüyüşü’nün kısa bir özeti:

  İDAM CEZASI

  2002 yılının Ağustos ayında, barış zamanında ölüm cezası uygulaması kaldırıldı. Geçen yıl, savaş döneminde idamı mümkün kılan ifadeler de yasadan çıkarıldı. Yeni düzenlemeyle 1999 yılında yakalanan teröristbaşı Abdullah Öcalan da idam edilmekten kurtuldu.

  KÜRTÇE YAYIN

  2002 yılında çıkarılan yasalarla, Kürtçe öğretim ve yayın konusundaki yasaklar kaldırıldı. 2004’ün Haziran ayında, TRT, hem televizyon, hem de radyo kanallarında Kürtçe’yi de içeren yerel dillerde yayın başladı.

  KADIN HAKLARI

  2004 yılının Mayıs ayında, kadına karşı yapılan cinsel ayrımcılık Anayasal düzenlemeyle yasaklandı. Tecavüzün ve ‘namus’ cinayetlerinin cezası artırılırken, kırsal bölgelerde okula gönderilmeyen kızlara yönelik kampanyalar başlatıldı.

  İŞKENCE

  ‘Sıfır tolerans’ politikasıyla işkenceye karşı mücadeleye hız verildi. İşkencenin her çeşidi yasaklandı, cezalar ağırlaştırılarak 12 yıla kadar çıkarıldı.

  ASKERİN ROLÜ

  AB yolunda Türkiye’nin önüne sürekli engel olarak çıkarılan Milli Güvenlik Kurulu, bir danışma kurumu haline getirildi. Meclis, savunma bütçesi konusunda tam yetkili kılındı. Bir başka eleştiri konusu olan Devlet Güvenlik Mahkemeleri de geçen yıl kaldırıldı.

  DİNİ ÖZGÜRLÜKLER

  Gayrimüslim azınlıkların dini özgürlükleri uygulamada genişletildi. Yapılanların hala yetersiz olduğunu savunan tek makam, mevcut bürokratik engellerden şikayet eden Fener Rum Patrikhanesi.

  İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

  Yeni ceza kanunu ile düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki birçok engel kaldırıldı. Ancak yeni yasada da ‘boşluklar’ olduğunu, Orhan Pamuk hakkında açılan ‘meşhur’ davayı örnek göstererek savunan uzmanlar var.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı