"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

Bu sevgi bu salona sığmaz

BİN 650...
Uşak Atatürk Kapalı Spor Salonu’nun kapasitesi işte bu kadar.
Geçen sezon bu salondaki 17 lig maçını tam 26 bin 678 kişi izlemiş.
Yani maç başına ortalama rakam bin 569.
Lig dışı dört maçı da ilave edince seyirci sayısı 33 bin 809.
Ortalaması bin 610.

Geçen sezonki adıyla mackolik.com Uşak Üniversitesi, bu istatistikle, taraftar desteği olarak Yeşil Giresun Belediye’den sonra ikinci sırada yer almış.
Ancak, her maçta içeriye giren kadar da dışarıda kalan olmuş, izdiham yaşanmış.
Federasyon, kulübe ayakta seyirciden dolayı ceza bile kesmiş.

İki günlük Uşak çıkarmamızda herkesin ağız birliği yaptığı konulardan biri de 1968’de hizmete açılan, 45 yaşındaki emektar salonun Beko Basketbol Ligi’nin yükünü artık kaldıramayacağı şeklinde.
Gerçi takımın lig atlamasıyla birlikte yenileme çalışmalarına başlanmış ama mevcut yapıda seyirci kapasitesini artırmak çok da mümkün değil.
Ortak istek, kente yeni bir salon kazandırılması.
“2 bin 500, 5 bin, hatta 7 bin 500 kişilik olsun” diyen bile var.
Görünen o ki, Uşak’ta sporda başarıya karşı susamışlık var.

Eğer kente söz konusu büyüklüklerin birinde yeni bir salon kazandırılırsa yine ağzına kadar dolar, hatta taşar.
Anladığımız kadarıyla sayın Vali Mehmet Ufuk Erden, Belediye Başkanı Ali Erdoğan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kuvvet, Rektör Prof. Sait Çelik başta olmak üzere sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve siyasiler bu konunun takipçisi.

Twitter’dan ulaşılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da 2014 programı için ışık yakmış.
Taraftarlar, “Tamam ama yetmez” görüşünde. Liglerde hiçbir takımı olmamasına rağmen komşu Afyonkarahisar’daki spor tesisi yatırımlarını örnek gösterip, “Gerekirse heyetler halinde Ankara’ya çıkarma yapılsın. Vekillerimiz de devreye girsin. Birçok kente verilen salon desteği bizden de esirgenmesin. Hükümetimiz, Beko Basketbol Ligi’ne yükselme hediyesi olarak bize yeni salon kazandırsın. Biz de Anadolu’nun basketbol kenti olalım” diyor.
350, 500, bin, 4 bin ve 5 bin liradan satışa çıkarılan kombinelerin yüzde 80’e yakın kısmının satılmış olması, biletlere Uşaklılar kadar çevre illerde oturan basketbola gönül vermiş her yaştan insanın ilgi göstermesi kapasitesi ne olursa olsun salonun dolacağına dair umutları yeşertiyor.

“Türkiye’de elektriği ilk kullanan şehir”, “Ülkemizde ilk şeker fabrikasının kurulduğu kent” ünvanlarını gururla taşıyan Uşak, yeni ilklere imza atmak için yeni bir salonu hak ediyor.
Dileriz verilen sözler tutulur ve takipçisi olunur.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI