Ege Haberleri

  Bu sese kulak verin

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kültür Bakanlığı 110 milyar lira harcayarak Ermeni Kilisesi'ni Etnografya Müzesi'ne dönüştürecek, Hıristiyan aileler huzursuz.

  ÇANAKKALE'nin Fevzipaşa Mahallesi'ndeki 113 yıllık Ermeni Kilisesi Etnografya Müzesi'ne dönüştürülüyor. Kilisenin, ibadete kapatılması kentte yaşayan Hıristiyan aileleri üzerken; ‘‘Her pazar bu kiliseye geliyoruz. En azından sahne bölümü ibadete açık bırakılmalı’’ dediler.

  KÜLTÜR Müdürü Mustafa Sevim projenin değiştirilemeyeceğini belirterek, ‘‘Müze cemaatin ibadetine kapatılacak. Hıristiyan vatandaşlarımız ibadetlerini kapalı durumdaki olan Cevatpaşa Mahallesi'ndeki Yahudi Havrası'nda da yapabilir’’ diye konuştu.

  Tarihi kilise müze oluyor

  ÇANAKKALE'nin Fevzipaşa Mahallesi'ndeki 113 yıllık Ermeni Kilisesi'nin Etnografya Müzesi'ne dönüştürülmesi çalışmaları son aşamaya geldi. Kültür Bakanlığı'nın hazırladığı proje kapsamında iki yıl önce başlatılan restorasyonun 110 milyar liraya malolacağı belirtildi.

  KİLİSENİN, ibadete açık sahne bölümünün de yakında kapatılacağının öğrenilmesi, kentte yaşayan hıristiyan aileleri üzdü. Çanakkale Özel Koleji'nde İngilizce Öğretmeni İngiliz Jain Mitehl'in Alman eşi Susanne Mitehl, kilisenin ibadete kapatılmamasını istedi.

  İbadet yerimiz

  İKİ çocuk annesi Susanne Mitehl, ‘‘Her pazar bu kiliseye geliyoruz. Bizim gibi dört hıristiyan ailenin ve Ermeni vatandaşların tek ibadet yeri burası. Müzeye dönüştürülünce bizim için ibadet yeri kalmayacak’’ dedi. Kültür Müdürü Mustafa Sevim ise projenin değiştirilemeyeceğini söyledi.

  SEVİM, sahne bölümüne sergi dolapları ve halı rafları yerleştirileceğini belirterek, ‘‘Müze Hristiyan cemaatin ibadetine kapatılacak. Hıristiyan vatandaşlarımız ibadetlerini kapalı durumdaki olan Cevatpaşa Mahallesi'ndeki Yahudi Havrası'nda da yapabilir’’ diye konuştu.

  113 yıllık kilise

  FEVZİPAŞA Mahallesi'ndeki Ermeni Kilisesi 1887 yılında Çanakkale'de yaşayan Ermeniler tarafından inşa edildi. Kırma çatılı kilise 1930 yılına kadar kilise olarak kullanıldı. 1930'da Hazine'ye devredildi. 1960'a kadar depo olarak kullanıldı, bu tarihte Etnografya Müzesi'ne dönüştürüldü. 1985 yılında Arkeoloji Müzesi'nin yapılmasıyla, kilise tiyatro olarak kullanılmaya başlandı. 1993'te Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi açılınca atıl kaldı. Bakımsızlıktan tahrip olan kilisede 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Etnografya Müzesi haline getirilmesi için restorasyon çalışması başlatıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı