Bu sene biber ağız yakacak

Hürriyet Haber
07.10.2015 - 15:09 | Son Güncelleme:

Aroması ve kendine has tadı ile Türkiye'de kabul gören tescilli "Maraş biberi"nin hasadı yapıldı.Geçen yıla oranla Gaziantep ve Şanlıurfa'daki Maraş biberi üretiminde artış yaşanması sayesinde tüketici, bu yıl kalitesiyle ağız yakacak biberi 1-2 lira daha ucuza alabilecek.

Kahramanmaraş'ta uzun yıllardır ekimi yapıldığı için kentin adıyla anılan "Maraş biberi", mutfakların vazgeçilmezleri arasında bulunuyor.

Türk yemek kültürünün önemli ürünlerinden acı biber, yaklaşık 6 aylık zorlu sürecin ardından sofralardaki yerini alıyor. Tadı, acılık kadar dayanıklı olmadığı için bakımı özen isteyen Maraş biberinin hasadı tamamlandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu yaptığı açıklamada, bu yıl üretilen biberin kalitesiyle ağızları yakacağını, ancak fiyatıyla cepleri yakmayacağını söyledi. Emiralioğlu: "Kahramanmaraş'ta 56 biber işleme tesisimiz var. Bu tesislerde sağlıklı biber üretimi gerçekleşiyor"

Kahramanmaraş'ın biberiyle anılmasından mutluluk duyduklarını dile getiren Emiralioğlu, "Maraş Biberi"nin dünyada bir marka olduğunu vurguladı.

Rekolte 30 bin ton

Emiralioğlu, kentte 15 bin dekar alanda Maraş biberi üretimi yapıldığını belirterek, biberde rekoltenin geçen yıllara oranla aynı seviyede olduğunu söyledi. Bu yıl Kahramanmaraş'ta 30 bin ton yaş biber rekoltesinin oluştuğunu bildiren Emiralioğlu, Maraş biberinin ayrıca Gaziantep ve Şanlıurfa'da da üretildiğini anımsattı.

Söz konusu illerdeki rekolte yüksekliğinin fiyatlara da yansıdığını ifade eden Emiralioğlu, Maraş biberinin fiyatının bu yıl kalitesine göre 12 ila 25 lira arasında değiştiğini, vatandaşların biberi geçen yıla oranla 1-2 lira daha ucuza yiyebileceklerini aktardı.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı