« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu saha enerji üretecek

Brezilya futbolunun efsane ismi Pele, Favelalar’da yer alan ve oyuncuların enerjisinden elektrik üreten devrim niteliğinde bir stadın açılışını gerçekleştirdi.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Kinetik enerji sağlayan bu stat sayesinde Favelalara elektrik sağlanacağını belirten Pele, Morro da Mineira Favelasına düzenlediği geziyle bu projeyi duyurdu. Mahallede çocukların güvenle oynayabileceği, gündüzleri güneş enerjisiyle beslenecek bu statta gece ise oyuncuların üreteceği enerji sayesinde ışıklandırmaların sağlanacağı belirtildi.

Bu saha enerji üretecek


Zemini Shell tarafından yenilenen bu statta İngiliz şirketi Pavegen tarafından geliştirilen teknoloji kullanılacak. Pavegen kurucusu ve CEO'su Laurence Kemball-Cook, insanlar sayesinde enerjiyi değiştirmeyi umduklarını söyledi. Efsane futbolcu Pele de yaptığı açıklamada, “ben yine bir yapay saha açılışına geleceğimi düşünüyordum. Ancak buranın enerji üreteceği hiç aklıma gelmemişti. Bu dünyada bir ilk” diye konuştu. Futbolun teknoloji sayesinde çok ileri noktalara taşındığını da belirten Pele, “bilim ve spor bir araya geldiğinde bu zeminde olağanüstü şeyler mümkün hale gelecek” dedi. Shell yetkilisi Andre Araujo ise, "Saha, bilim adamlarının yaratıcı ve yenilikçi enerji çözümleri geliştirmek için gösterdikleri üstün çabayı kanıtlıyor” ifadelerini kullandı.

Gün boyunca enerjinin %80’ini güneş panellerinden üretilecek olan bu tesiste, %20’lik kısım ise oyuncular sayesinde elde edilecek olan kinetik enerjiden sağlanacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz