İSTANBUL HABERLERİ

Bu robot cam temizleyip, çöp toplayacak

DHA
28.03.2017 - 12:16Son Güncelleme :
DHA

Faik KAPTAN-Murat ÇAKIR/İSTANBUL,(DHA) ÜLKE çapında 10 ayrı lisede okuyan öğrencilerden oluşan “ SPaRC 5665” takımı sokaklardan çöp toplama, evlerde cam temizleme gibi işleri yapabilecek ileriye dönük işleri görebilecek robotlarıyla, FIRST Uluslararası Robot Yarışması’na katılmak için ABD'nin Los Angeles kentine hareket etti.

EKİPTE 70 KİŞİ VAR
Ekipte yer alan öğrencilerden Bahadır Can, yaptıkları robotların ilerde çöp toplama, sokakları temizleme ve cam silme gibi işlerde kullanılabileceğini belirterek şunları söyledi:
“ Dünyanın en büyük robotik yarışmasına çeşitli kıtalardan çok sayıda ekip katılıyor. Bizim ekibimizde 70 kişi var. Ekipteki herkes robotun farklı bölümleriyle ilgilendi. Bizim robotumuz ilk olarak tırmanma yapabiliyor. Her maçın sonunda bir ip sarkıtılıyor. İpe tırmanılıp puan alınıyor. Maçın başında dağıtılan topları alarak, belli kalelere top bırakıp puan alacağız. Aynı zamanda verilen çarkları alıp yerine yerleşerek, puan kazanacağız. Her maçın sonunda en fazla puanı alan takım kazanacak."
Yarışmada her ekibin aynı görevleri robotlara yaptıracağını ifade eden Can, teknolojiyi en hızlı, etkili ve doğru şekilde kullananların ise kazanacağını belirtti.

(FOTOĞRAF) 


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Bu robot cam temizleyip, çöp toplayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 12 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bu robot cam temizleyip, çöp toplayacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı