Bu ralli de hız yok

Ali VARLI / BERLİN
16.04.2016 - 09:18 | Son Güncelleme:

Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen Allaeu Orient Rallisi’ne bu yıl 360 araç katılacak. Allgaeu kentinde başlayacak ralli, Türkiye'de son bulacak. Ralliye katılacak Türk takımında yer alan Nadir Serin ve Ahmet Yeşildağ, yola çıkmadan önce Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nu ziyaret etti.

Konuklarını spor kıyafetlerle karşılayan Büyükelçi Karslıoğlu, Türk takımının kullanacağı otomobili elçilik bahçesinde denedi.

Ralliyle ilglii bilgi de veren Büyükelçi, “Balkan rotası üzerinden Türkiye'ye, Türkiye içinden de turlama şeklinde gerçekleşen bir tanıtım turu. Ralli deyince hız akla geliyor. Ancak bu ralli bilinenlerden farklı. 20 ile 30 yaş arasındaki ve değeri bin 110 Euro'yu geçmeyen arabalarla gerçekleştirilen bir dostluk turu. Gittikleri yerlerde çocuklara hediyeler dağıtıyorlar. Türkiye için ciddi tanıtım yapıyorlar. Türkiye'nin güvenli ve gezilecek bir ülke olduğunu göstermek istiyorlar. Bu yıl bu anlamda ralli çok önemli. 600 kişi yarışmaya katılıyor. Önce İstanbul'a gidilecek. Sultanahmet'te terör saldırısı sonucu hayatını kaybeden 12 Alman turist anısına karanfiller bırakılacak. Ardından Boğaz Köprüsü üzerinde Batı ile Doğu'nun buluşmasını gerçekleştirecekler” dedi. 

Bu ralli de hız yok

Rallinin yetkililerinden ve sürücülerinden Nadir Serin ise “Araçları tur sonunda Suriyeli çocuklara bağışlayacağız. Bu yıl ki mesajımız Türkiye'nin güvenli ve gezilebilecek bir ülke olduğunu göstermek. 48 ili turlayacağız. Toplam 36 araç ve 600 sürücü var. Sürücüler arasında sekizi Türk, diğerleri 20 ayrı ülkeyi temsilen katılıyor. Bu yılki rotamız 11 bin kilometreden oluşuyor” dedi.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nin desteğiyle bu yıl 11’inci kez düzenlenecek ralli, 30 Nisan'da başlayacak. 25 gün sürecek rallide Türk takımının kaptanlığını Köln Başkonsolosu Emre Engin yapacak.

Etiketler: Almanya


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı