Ege Haberleri

  Bu proje ödül getirdi

  Hürriyet Haber
  22.09.2014 - 01:12 | Son Güncelleme:

  Alaçatı Güvercinlik koyunda yetişen Kum zambaklarının korunması amacı ile İFK öğrencileri tarafından yürütülen proje Dünya Çevre Eğitimi Kurumu (FEE) bünyesinde gerçekleşen YRE (Young Reporters of Environment) uluslararası çevre yarışmasında Türkiye Birinciliği ve Dünya İkinciliği ödülü kazandı.


  İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve İzmir Fatih Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Doğanata ICYS Türkiye Temsilcisi ve İFK Proje bölümü Müdür Yardımcısı Ümit Karademir, Proje danışman öğretmenleri Melda Doğanata ve Viki Kalderon Projeye destek veren Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç'ı ziyaret edip teşekkürlerini iletti. Kum zambağını koruma projesinin Türkiye birinciliği ve dünya ikinciliği almasından dolayı memnuniyetini dile getiren Çeşme Belediye Başkanı Dalgıç; "Kentler kendi kültürleri, gelenekleri, mimarisi ve çevre değerleri ile ayakta kalır. Uzun bir süredir sahillerde yapılaşmadan ve gündelik kullanımdan kaynaklanan, bizim çok eskiden beri bildiğimiz sadece plaj kumunda çıkan ve çok nadir bir bitki olan ve güzel çiçekler açan kum zambağı koruma projesine destek vermeye çalışıyoruz. Bundan sonra da çevreyle ilgili olan bütün çalışmalara hem belediye olarak destek vermeye hem de projeler üretmeye devam edeceğiz. Bu projenin hem ülke birinciliği hem de dünya ikinciliği alması bizi de çok mutlu etti" dedi.
  İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve İFK Genel Müdürü Ali Rıza Doğanata da İzmir Üniversitesi ve İzmir Fatih Koleji olarak projeye verilen desteğe teşekkür etti.
  Proje kapsamında İzmir Fatihli öğrenciler Çeşme'de çeşitli farkındalık ve anket çalışmalarının yanı sıra kum zambağının yoğun olduğu Alaçatı Güvercinlik Koyu'nda temizlik çalışmaları yaptı. Projeye Doç. Dr. Serdar Gökhan Şenol, TEMA ve Çeşme Belediyesi de destek verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı