Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bu parka neden 132 milyar ödediler?

  Hürriyet Haber
  17 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Mayıs 2000 - 00:01

  Sarıyer'deki Barış Manço Parkı'nın 132 milyar liraya satılması belediye yetkililerini de şaşırttı. Boğaz'ın öngörünüm alanında olduğu için park alanına hiçbir yapının yapılması mümkün değil. Belediye Danışmanı Refik Kesek, ‘‘İhaleye biz bile girmedik’’ dedi.

  Barış Manço Parkı'nın satışı tam bir bilmeceye dönüştü. Parkı 132 milyar liraya satın alan Şükrü Hacısüleymanoğlu ortada yok. Park alanını nasıl değerlendireceği şimdilik bilinmiyor. Bilinen tek şey park alanının Sarıyer Belediyesi'nin yanıbaşında olması ve Boğaz öngörünümü kapsamında olduğu için hiçbir yapı yapılamayacak olması. Belediye Danışmanı Refik Kesek de bu gelişmeyi yorumlamakta güçlük çekiyor:

  ‘‘Diyelim ki, Sarıyer'de bir arsanız var. Ama Boğaz öngörünüm alanında olduğu için hiçbir şekilde kullanamıyorsunuz. Üzerine hiçbir yapı yapmanız mümkün değil. O zaman belediye gelip diyor ki, burayı park yapayım hiç değilse çocuklar yararlansın. Siz de kabul ediyorsunuz. Barış Manço Parkı için de böyle bir durum sözkonusuydu. Ama daha sonra parkın bulunduğu arsanın sahipleri belediye aleyhine dava açtı. Bu dava yıllardır sürüyordu. Geçtiğimiz ay sonuçlandı ve park alanı satışa çıkarıldı.’’

  Belediye bile almadı

  Barış Manço Parkı'nın bulunduğu alan Tellioğlu ailesine aitti. Dava sonuçlanır sonuçlanmaz park alanı satıldı. Satın alan Şükrü Hacısüleymanoğlu'nun soyadı ise tanıdık. Ama uyuşturucu suçlamasıyla İtalya'da tutuklu bulunan Oflu lakaplı İsmail Hacısüleymanoğlu'nun akrabası olmadığı söyleniyor. Bu noktada geriye bir tek soru kalıyor: Hiçbir şey yapılması mümkün olmayan bu alanı neden belediye almadı?

  Kesek'in açıklaması şöyle: ‘‘Burası imarı olmayan, öngörünümlü bir yer. Hatta biz de ihaleye girelim dedik. Ama imarı olmadığı ve üzerinde hiçbir şey yapılamayacağı için 132 milyar lira veremedik. Orası en fazla çay bahçesi yapılabilir. Bunun için de ya bize gelecekler ya da Büyükşehir'e gidecekler. Biz herhangi birşey yapılmasına izin vermeyeceğiz.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı