« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu oyun yetmez

“Shakhtar Donetsk, kontraları oldukça iyi yapan bir takım. Kadıköy’de ikinci devrede toparlanan sarı lacivertliler, rövanşta da özellikle dün 70. dakikadan sonra sergilediği futbolu oynamalı. Ve kesinlikle, Lviv’de daha az hata yapmaları lazım.”

Rüştü REÇBER
SON GÜNCELLEME

KURADA F.Bahçe’nin karşısına çıkabilecek en zor takımlardan biri çıktı ve bunu da maçı izlerken hep beraber gördük. Tabii ki bu kuranın avantajları ve dezavantajları vardı. Avantajları; önemli isimlerin takıma katılması ve tribünlerin dolmasıydı. Dezavantajları; rakip, kendi ligi başlamış bir sistem takımıydı. Fenerbahçe ilk yarıda özellikle sistemsel anlamda büyük sıkıntılar yaşadı ve rakibin hücumcularının defans arkasına kaçmasına müsaade etti.
Shakhtar ilk devrede her geldiğinde, F.Bahçe kalesinde tehlike vardı. Volkan’ın iyi performansı, F.Bahçe adına büyük bir şanstı. Nani, Josef de Souza, Fernandao, Diego ve Sow’a bakınca; Diego’yu çalışkan, Nani’yi hareketli ve istekli gördük. Rakibi karşılamada ön taraftaki oyuncular zaman zaman görevlerini yapamadılar.

VOLKAN DEMİREL FAKTÖRÜ

Shakhtar sezon öncesi güç kaybetmiş gibi görünse de, sistemin verdiği güvenceyle 45 dakika boyunca etkili oynadı. Girdikleri pozisyonlarda ya Volkan’a takıldılar ya da son vuruşu yapamadılar. 30. dakikada kalesinde 6 gol pozisyonu gören F.Bahçe’nin yakaladığı tek ciddi pozisyon Nani’nin ortasında Fernandao’nun kafasıydı. Ancak top çerçeveyi bulmadı. Hasan Ali mevkisine yabancıydı ve güzel ortalar yapmayı başaramadı.

SAVUNMA SAĞLAMDI

İkinci yarı başlamadan, ‘sahada daha istekli ve tempolu bir Fenerbahçe görürüz’ düşüncesi vardı. İlk 15 dakikada etkili bir futbol ortaya koysalar da, sonuca gidemediler. 60’tan sonra takımda başlayan yorgunluk oyunun F.Bahçe adına durağan bir hâl almasına neden oldu. Yapılan değişiklikler ile taraftarın desteği biraz ön plana çıkınca 70’ten sonra kapanan Shakhtar karşısında, oyunun kontrolünü alarak gol aradılar.
İkinci yarıya baktığımızda Fenerbahçe’nin en etkili pozisyonu; Fernandao’nun kişisel becerisiyle ortaya çıktı. Onun ortaya çevirdiği topa, Van Persie doğru koşuyu yapmış olsaydı F.Bahçe golü bulabilirdi. İkinci yarı iyi olan nokta Shakhtar’a ilk yarıda tanıdıkları gol fırsatlarını vermemeleriydi. Rakibi kaleye yaklaştırmadılar.

İKİNCİ MAÇTA DAHA AZ HATA YAPMALILAR

KİM ne derse desin bu sonuç Fenerbahçe için iyidir. Tabii beklentiler daha farklı bir sonuç yönündeydi. Fakat Fenerbahçe’nin dün geceki artıları ve eksileri göz önüne alınınca, sonucun olumlu olduğunu düşünmek lazım. İkinci maçta ilk yarıdaki yaptığı hatalardan uzak bir Fenerbahçe olmalı ki istenilen sonuç alınabilsin. Bir haftalık sürede tüm çalışmalar sonuç üzerine olacağından sahada çok farklı bir Fenerbahçe görebiliriz...


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler