Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Bu ölüm barışa katkı olsun'

  Hürriyet Haber
  08.02.2006 - 14:38 | Son Güncelleme:

  Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, “Rahip Santoro'nun ölümünün, halklar arası barışa katkı olmasını diliyorum” dedi.

  Trabzon'da silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Katolik Papaz Andrea Santoro'nun ölümü, İtalya'da infial yaratmaya devam ediyor.

  Gazeteler olayı bugün de manşetten verirken, Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, Vatikan'da genel kabul törenindeki konuşmasında Santoro'nun ölümüne de değindi.

  16. Benediktus, “Rahip Andrea Santoro'nun yaşamını feda etmesinin, dinler arası diyaloğa ve halklar arası barışa katkı olmasını diliyorum” dedi.

  Papa, dün itibarıyla Santoro'dan bir mektup aldığını da anlatarak, şöyle konuştu:

  “Onun Trabzon'daki Santa Maria Kililesi'ndeki küçük Hıristiyan cemaatiyle bana 31 ocakta yazmış olduğu güzel mektubu dün aldım.

  Mektuptaki derin heyecan da, onun rahiplik arzusunun ve gayretlerinin aynası niteliğindedir.”

  Aynı mektupla Trabzon'daki kilisenin müdavimi kadınlar tarafından yazılmış bir mektubun da kendisine ulaştığına değinen Papa, “Beni oraya davet ediyorlar. Bu mektupta da, Mesih sevgisi ve aşkının izlerini görüyorum” dedi.

  Papa, Santoro'nun kaleme aldığı mektubun, Vatikan'ın resmi yayın organı L'Osservatore Romano gazetesinde yayımlanacağını da sözlerine ekledi.

  Roma'da 12 Türkün yaşamını yitirdiği ve 18 Türkün yaralandığı otobüs kazasına iç sayfalarda kısa bir haber olarak yer veren İtalyan basını, Santoro'nun ölümünüyse bugün yine manşetten verdi. Manşetlerde, Santoro'yu öldürülmesinin karikatür kriziyle ilgili olduğu vurgulandı.

  Corriere Della Sera gazetesi, “Rahip Andrea'nın katili itiraf etti” manşetini kullandı. Spot cümlelerindeyse şu ifadelere yer verildi:

  “Katil, 16 yaşında. Polis kaynaklarına göre, katil karikatürlerden etkilenmiş. Kardinal Camillo Ruini, naaşı teslim aldı. Karikatür krizi nedeniyle Afganistan'daki İtalyanlar taşlandı.”

  La Repubblica gazetesi de, “Öldürülen papazın katili konuştu” dedi. Katilin itirafıysa alt başlıkta, “Muhammet karikatürlerinden etkilendim” cümlesiyle özetlendi.

  La Stampa gazetesiyse “Karikatürlerden etkilendim” cümlesini manşet olarak kullandı.

  İtalya Katolik Piskoposlar Kurulu'nun resmi yayın organı Avvenire gazetesiyse daha uzun bir manşet kullanarak, “Rahip Andrea'nın katili: Karikatürlerden etkilenmiştim” dedi.

  İç sayfalarda da konuya geniş yer ayıran İtalyan basınında, özellikle Kilise yetkililerinin beyanatlarındaysa Hıristiyanların dünyanın pek çok yerinde zulüm ve takibata uğradıklarından söz etmeleri dikkati çekti.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı