« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu olmadı başkan

Medyaya verdiği demeçlerle Abdullah Yılmaz’ı ateşin içine atan MHK Başkanı, önceki akşam TRT 1’deki “Stadyum” programında, görüntüler eşliğinde haftanın bütün tartışmalı pozisyonlarını eğerlendirdi. Başkan, sadece büyüklerin canı yandığında TV’lere bağlanıyor. Hakemler, “Aman ben G.Saray, Beşiktaş veya F.Bahçe’ye karşı hata yapmayayım. Yoksa başkan çıkar, beni parçalar” demez mi? Ve sonuç: Bir hakemimiz, MHK Başkanı’nın bu davranışlarını şöyle yorumladı: “Biz artık düdük çalarken iki kere düşünüp çalacağız. Çünkü en ufak bir hatada geleceğimizin ne olacağını bilemiyoruz.”

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

MERKEZ Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, bir şey söyleyecekse, sözünü asla esirgemez. Düşüncelerini açıkça ortaya koyar. Ancak, bu önemli göreve gelmesinin ardından yaptığı açıklamalar, söylemleri ve davranışları sorgulanmaya başlandı. Önceki gün medyaya konuştu, kararlarıyla Galatasaray-Gaziantepspor maçının önüne geçen genç hakem Abdullah Yılmaz’ın yaptığı hataları tek tek anlattı. Bir anlamda Yılmaz’ın sonunu hazırladı. Bununla da yetinmeyip, TRT 1’e yayınlanan sunumunu Ersin Düzen’in, yorumculuğunu yazarımız Hakan Ünsal’ın yaptığı “Stadyum” programında, bir hakem yorumcusu gibi davranarak; pozisyonları  görüntüler eşliğinde tek tek değerlendirip, hakemlerinin hatalarını gözler önüne serdi.

TRT için yayıncılık başarısı ancak...

Geçmişte MHK Başkanları açıklama yapmaktan bile kaçınırken Yusuf Namoğlu’nun hakemlerinin büyük takımların maçlarında yaptığı bütün hataları açıkça anlatması bir hayli yadırgandı. TRT’deki programda zaman zaman “al geri- şimdi oynat” diyen Namoğlu, Galatasaray-Gaziantepspor maçının yardımcı hakemi Serdar Diyadin’in, Servet’e kırmızı kart göstermesi için Abdullah Yılmaz’a ikazda bulunduğuna dair haberleri yalanladı.
MHK Başkanı Yusuf Namoğlu’nun ekrana çıkıp, pozisyonları tek tek görüntüler eşliğinde değerlendirmesi, “şimdi oynat, şimdi durdur, al geri” şeklinde yorum yapması, TRT ve Ersin Düzen açısından bir yayıncılık başarısıdır. Ancak bir de madalyonun öbür yüzüne bakmak lazım. Yani, hakemlerin penceresinden....


Hakemleri olumsuz etkilemez mi?

- Bu konu hakemler üzerinde nasıl bir etki yaratır?
-  Başkan, sadece büyüklerin canı yandığında TV’lere bağlanıyor. Ama ilk 8 hafta içinde canı yanan diğer takımlarla ilgili hemen hiç yorum yapmadı. Bu hakemleri olumsuz etkilemez mi?
- Hakemler, “Aman ben Galatasaray, Beşiktaş veya Fenerbahçe’ye karşı hata yapmayayım. Yoksa başkan çıkar, beni parçalar” demez mi?
Abdullah Yılmaz’ı medyada eleştirip, yorumcu gibi kendi hakemlerini eleştirmesi, camiada da rahatsızlık yarattı. Adı bizde saklı bir hakemimiz yakın dostlarına rahatsızlıklarını şu sözlerle dile getirdi: “Biz şimdi düdük çalarken iki kere düşünüp çalacağız. Çünkü tartışılacak kararlarla da geleceğimizin ne olacağını bilemiyoruz. Tamam, Abdullah Yılmaz kötü maç yönetti ama onu bu kadar hedef yapmak ne kadar doğru?”

İşte önerimiz

BAŞKAN madem bunu yapmaya kararlısın. Her hafta büyük küçük demeden kısa bir değerlendirme toplantısı yap. Sadece büyüklerin canı yanınca bu tür bağlantıların olmasının hakemler içinde de ciddi sıkıntılar yaratabileceğini aklından çıkar.

İşte Namoğlu’na göre hakemler...

Yılmaz’ı yerden yere vurdu Aydınus’u göklere çıkardı

Ekrandaki görüntüye bakın Diyadin ‘Sarı göster’ demiş

SERDAR Diyadin, Abdullah Yılmaz’a ‘Kırmızı kart değil, sarı kart göster’ demiş. Ekrana gelen görüntüye bakın. Diyadin’in dudaklarını okumaya çalışın. Asla kırmızı kart demiyor. Ayrıca Sabri’nin pozisyonu faul değil. Bu yüzden Sabri’nin tepkisi  gayet doğal.

Yardımcı hakemin oyuna müdahalesine karşıyım

UEFA, yeni sezonda yardımcı hakemlere oyuna müdahale konusunda daha fazla yetki verdi. Ben buna karşıyım. Çünkü büyük kargaşalara neden oluyor ve hakem hatalarının artmasına neden oluyor. Abdullah Yılmaz, kötü maç yönetti. Bir süre dinlenecek.

Zokora’nın hareketi Alonso’ya çok benziyor

ZOKORA’nın kırmızı kartı doğru. Benzer pozisyonda, Cüneyt Çakır Real Madrid-Lyon maçında Xabi Alonso’ya sarı kart gösterdi. Hakem düdüğünü gösterirse, çalmadan serbest vuruşu kullanamazsın. Zokora, düdük çalmadan kullanıyor ve hakem de kuralı uyguluyor.

Aydınus’u Cüneyt Çakır gibi önemli maçlarda görebiliriz

FIRAT Aydınus ve yardımcıları mükemmel bir maç yönetti. Bunu UEFA da dikkate alacaktır. Aydınus’u, Cüneyt Çakır gibi Avrupa’da önemli maçlarda görebiliriz. Galatasaray-Gaziantepspor maçı hariç 8. hafta hakemler adına çok iyi geçti.

Servet ve Sabri olayı benim konum değil

ALİ Dürüst’ün açıklamalarına yorum yapmak istemiyorum. Çünkü tartışmalar daha da uzayacak. PFDK’nın Servet ve Sabri için itirazı reddetmesi de benim konum değil. Ben yorum yapamam.

Size güveniyoruz ama çok hata yapılıyor

“Bütün hatalar bize denk geliyor” diyen G.Saray Başkanı’na  TFF Başkanı, “Bu hatalar bizi de çok rahatsız ediyor. Gereken uyarılar yapılıp daha dikkatli olunacak” karşılığını verdi.

GALATASARAY-Gaziantepspor maçında hakem Abdullah Yılmaz’ın yaptığı hatalar sarı kırmızılıları isyan ettirirken, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu bile çıkıp “Ali Dürüst’ün tepkisini doğal karşılıyorum. Bu hakemi savunamam” demişti. İşte bu olayların ardından G.Saray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, önceki gün TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ı ziyaret ederek hakem kararlarıyla ilgili sıkıntılarını dile getirdi:  “Başkan size güveniyoruz. Ancak çok hata yapılıyor. “Bu hatalar hep bize denk geliyor. Buna bir tedbir alınması gerekli. Böyle devam ederse, ileride büyük sıkıntı yaratabilir. Adil ve eşit bir yönetim istiyoruz.”

Merak etme

Aydınlar ise şu karşılığı verdi:  “Biz her kulübe eşit mesafedeyiz. Bir kulübe tavır almamız mümkün değil. Bu hatalar sizler kadar, bizi de çok rahatsız ediyor. Gereken uyarılar yapılıp daha dikkatli olunacak.”  / Ali Naci KÜÇÜK


Bunları da Beğenebilirsiniz