Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bu neyin protestosu

  Hürriyet Haber
  16.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pakistan’ın Peşaver kentinde sözde "Hz Muhammed karikatürlerini protesto için" gösteri yapan en az 70 bin kişi, karikatürlerin yayınlandığı Danimarka’ya dair hiçbir harekette bulunmadıkları halde yabancılara ait her yeri yakıp yıktılar. Gösterilerde biri çocuk, üç kişi öldü 45 kişi de yaralandı.

  Gösterilerin başladığı önceki gün ölen iki kişiyle birlikte ölü sayısı beşe çıkarken ölen ve yaralananların hepsi de Pakistanlı.Göstericiler Amerikan KFC ve Burger King restoranlarını ve 2 sinema salonunu ateşe verdi. Peşaver’deki gösteride 8 yaşındaki bir çocuk, nereden açıldığı belli olmayan bir ateşle öldü. Bu kentte 25 yaşındaki bir kişi de mermilerden birinin kabloları koparmasından ötürü elektrik akımına kapılarak öldü. Lahor’da ise, protestocuların kaçırdığı bir polisi kurtarmak için Pencap Üniversitesi kampüsüne giren güvenlik güçleriyle öğrenciler arasında çıkan çatışmada ateş arasında kalan bir adam öldü.

  Peşaver’de Güney Kore’nin Daewoo firmasının işlettiği bir otobüs terminali ateşe verildi. Lahor kentinde öğrencilerin düzenlediği gösteride de bir polis, protestocular tarafından dövüldü. Göstericiler önceki gün de Mcdonalds ve Pizza Hut restoranları ile Lahor’daki Holiday Inn oteline saldırmışlardı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı