« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu ne tesadüf

Ceyhan Belediyespor’un Amerikalı basketbolcusunda da “modafinil” maddesine rastlandı. Bu ilginç durum akıllara, “Türkiye’de bu işi bir sektör haline dönüştürenler mi var?” sorusunu getiriyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

TÜRK sporunda son günlerle birlikte hızla artan doping haberleri gündemden bir türlü düşmüyor. Özellikle spor kamuyounun ilk kez kadın basketbolcu Diana Taurasi ile tanıştığı “modafinil” maddesinin son bir ay içinde 3 sporcuda birden çıkması kafaları karıştırdı.

Uykusuzluğu önleyici etkisi ve geçici olarak zeka seviyesini yükseltmesi nedeniyle sporcuların yeni tercihi olan bu maddeye Ceyhan Belediyespor’un Amerikalı kadın basketbolcusu Monique Coker’da da rastlandı.

Aynı dönemde aldılar
Doping testi pozitif çıktığında Fenerbahçe’de oynayan ve sonra ilişiği kesilen dünyaca ünlü basketbolcu Taurasi’nin ardından, Gençlerbirliği’nin savunma oyuncusu Orhan Şam’ın da bu maddeyi kullandığı öğrenilmişti. Bu ilacın peş peşe üst düzey sporcularda çıkması, “modafinil” kullanımının bir tesadüften öte yeni bir moda olduğu tezini güçlendiriyor.

Ayrıca “modafinil” alan sporcuların hepsinin hemen hemen aynı dönemlerde bu maddeyi kullanmış olması da gözleri bu işi bir sektör haline dönüştürenlere çeviriyor.

Vücuttan kolay atılıyor
İşte bu gelişmelerin üzerine konu hakkında uzman olan Kaya Livanelioğlu’nun görüşlerini aldık. Livanelioğlu, bu işi bir sektör haline getiren kişilerin olduğunu söyledi ve bu insanların sporcuları yanıltarak büyük paralar kazandıklarını belirtti. Geçen sezon basketbolcu Kerem Gönlüm’de çıkan “cathine” gibi “modafinil”in de vücuttan kolay atıldığını söyleyen Livanelioğlu, bu nedenle sporcular tarafından kullanıldığının altını çizdi.

ABD’liler kullanıyor
MODAFINIL maddesinin son kurbanı ABD’li basketbolcu Monique Coker. Kelli White, Chris Phillips, Chryste Gaines ve Sandra Glover gibi ABD’li atletler de modafinilden ceza almıştı.

Diana Taurasi F.Bahçe’den gönderildi/images/100/0x0/55eaa3c2f018fbb8f88d2d42
Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı sezona dünyanın konuştuğu bir transferle başlamıştı.

“Dişi Kobe” olarak adlandırılan Amerikalı basketbolcu Diana Taurasi büyük ümitlerle transfer edildi. Hemen herkes bu ünlü oyuncuyu seyretmekten keyif alıyor, F.Bahçe’yi Avrupa Şampiyonluğu’na taşıyacağına inanıyordu. Ama olmadı. Bir maçta alınan numunesinde yasaklı “modafinil” maddesine rastlandı. Bir umut B numunesi beklendi ama orada da sonuç değişmeyince bu dünya starının Türkiye macerası çok kısa sürdü.

Atasü’den futbolculara doping uyarısı geldi
TÜRKİYE Futbol Federasyonu Dopingle Mücadele Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turgay Atasü de futbolculara doping uyarısı yaptı. Buna göre şunlar doping sayılıyor:

Neler doping?

Bir madde veya yöntem sporcunun performansını artırıyorsa.
Kullanılan madde sporcunun sağlığını riske atıyorsa.
Spor ruhu ve ahlakına aykırı ise.
Bu kriterlere göre yasaklanmış doping maddesine ise sporcunun 4 yolla ulaşabileceği belirtildi.

Nasıl yapılır?

Doping, takım içinde organize bir biçimde oluşturulup idarecilerin, antrenörlerin, doktorların ve masörlerin bilgisi dahilinde hayata geçebilir.

Sporcu, bireysel olarak arkadaşlarından aldığı bilgi ile bu yöntemleri kullanmaya teşebbüs edebilir.

Sporcu iyi niyetle içeriği üstünde yazılı olduğuna inandığı ilaçları kullanır. Ancak birçok ergojenik destek ürünü içinde yasaklı madde var.

 Sporcu grip gibi hastalıklar sebebiyle tedavi amaçlı ilaç kullanabilir. Bunların içinde yasaklı madde bulunabileceğinden habersizdir.

Bunlardan hangisi olursa olsun, sonuç pozitif ise sporcu doping yapmış kabul edilir.

Süreyya Ayhan Kop kendini tüketti

 2002 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 1.500 metrede şampiyon olan Süreyya Ayhan Kop, birçok kişiye göre Türk atletizminin altın kızı olacaktı. Ama ilk olarak 2004 Atina Olimpiyatları öncesi doping testi yapan yetkilileri engellediği rapor edildi. 2008 Olimpiyatları için hazırlıklarını ABD’de sürdürdüğü sırada ise numunelerinde 2 yasaklı madde tespit edildi. 2008’de Atletizm Federasyonu Ceza Kurulu, milli atlete ömür boyu pistlerden men cezası verdi. Ayhan son olarak, CAS tarafından da tekrar ömür boyu men cezası aldı.

Kimler doping yapmadı ki!

Spor dünyasının kabusu doping, Marion Jones’dan Taurasi’ye kadar pekçok yıldızın kariyerini mahvetti.

SPOR tarihindeki doping olayları daha çok bireysel gibi görünüyor. Özellikle bisiklet, halter ve atletizm   son dönemde hep dopingle anılıyor.

Jones hapse düştü

ABD’li ünlü kadın sprinter Marion Jones’un, “eritropoetin” maddesi kullandığı tespit edildi. Ancak 2. test negatif çıkınca aklandı. Buna karşılık kendisi, doping kullandığını itiraf etti. Madalyalarını iade etti. Yetmedi,  6 ay da hapis cezasına çarptırıldı.

Contador’u yediği et yaktı

FRANSA Bisiklet Turu’nu 3 kez kazanan Alberto Contador’un kas geliştirici kullandığı tespit edildi. Ünlü İspanyol bisikletçi, geçici olarak spordan men edilirken, bu maddenin yediği etten dolayı çıktığını savundu.

Sprinter Ben Johnson Seul’de herkesi kandırdı

SPORDA yakın tarihin en önemli doping olaylarından biri Kanadalı sprinter Ben Johnson’a ait. Ünlü atlet, 1988 Seul Olimpiyatları’nda 100 metre finalini 9.79’la dünya rekoru kırarak kazandı. Sonradan bu dereceyi “stanozolol” maddesiyle yaptığı ortaya çıktı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler