Ege Haberleri

EGE

  Bu ne şiddet

  Hürriyet Haber
  28.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.05.2000 - 00:01

  İZMİR'in dört bir yanı insanın tüylerini ürperten katliam haberleri ile çalkalanıyor. Gece yarıları elinde zehirli tüfeklerle sokak sokak dolaşıp köpek avına çıkan bazı belediyelerin görevlileri, acı içinde kıvranan sokak köpeklerinin iniltileri, gün ağırdığında ise sokaklarda yatan onlarca köpek cesedi.

  SABAH okula gitmek için evden çıktıklarında bu korkunç tabloyla karşılaşan çocukların gözyaşları. İşe yüksek moralle başlamak isterken çalan telefonlarım ve Karşıyaka, Yeşilyurt, Küçükyalı, Balçova'dan katliam duyuruları. Kimileri belediyenin zehirli iğneleri ile vurulmuş, kimileri zehirli etle can vermiş. Gördüğüm manzara sineye çekilecek gibi değil. Anlamak giderek güçleşiyor. Nedir bu şiddet! Bu öfke, bu sevgisizlik neden?

  HAYVANSEVERLERİN gözyaşları sel gibi. Artık kimseye güvenleri kalmamış. İnternette tüm dünyaya bu olayları duyurup, hayvan koruma derneklerinden yardım istiyorlar. Avrupa'nın ve dünyanın gözünü tıpkı insan haklarında olduğu gibi hayvan hakları konusunda da Türkiye'ye çevirmeye çalışıyorlar.

  BELEDİYE yetkililerine soruyorum, susuyorlar. Israr edince cevap hep aynı: ‘‘Biz yasaları uyguluyoruz.’’

  ARDINDAN savunma... Aşıların maliyetinden bahsedip, ‘‘Sokak köpekleri ülke ekonomisine zarar veriyor. Bir yılda İzmir çevresinde 10 bin kişiyi ısırdılar. Kişi başına aşı maliyeti 150 milyon lira. Siz çarpın, toplam maliyeti bulun’’ diyorlar.

  IŞIKKENTE'e yapılacak hayvan barınağı projesinin ihalesinden ses yok. Belediye, haziran ayında bitirmeyi hedeflediği barınağın henüz temelini bile atmadı. Kuduz aşıları rant olmuş. Her yıl 50 trilyonluk aşı ithal ediliyor, birileri zengin oluyor. Ama barınak için 30 milyar lira bulunamıyor. Hayvan koruma yasası bir türlü çıkmıyor. Milenyum çağında bu yaşananlar Türkiye'nin üçüncü büyük kentine ne yazık ki yakışmıyor.

  Cavy ile tanışın

  YERYÜZÜNDE yaşayan en sevimli canlılardan biridir Cavy. Yıllar önce yeni dünyayı keşfedenler bu sevimliliği farketmişler, ancak Avrupa'ya yayılması ve sevilen bir ev hayvanı haline gelmesi keşiften bir asır sonra olmuş. Şu an tüm dünyada çok yaygın, sevilen bir ev hayvanı. Özelikle çocuklar için. Ancak belli aralarla düzenlenen ‘‘en iyi yetiştirici’’ yarışları, çocuklar kadar büyüklerin de ilgilendiğini gösteriyor. Bu yarışlarda tüy, görünüm, sağlık ve ırk özellikleri ön planda. Güney Amerika kökenli bir kemirgen Cavy. Diğer adıyla guinea pig - cobaia. Dişlerini ot yemekten başka bir amaçla kullanamayan bir kemirgen. Çünkü otobur... Yeşili çok sever, sebzelere bayılır, meyve yer, tohumlara hayır demez.

  ALTI daima temiz olmalıdır. Altlık olarak saman, talaş, cam iğnesi kullanılabilir. Dişileri iki aylıktan itibaren gebe kalabilir. Gebelik süresi diğer kemirgenlerle kıyaslandığında 72 gün ile oldukça uzundur. Ortalama ömürleri 7 - 9 yıldır.

  TÜRKİYE bu sevimli hayvanlarla yeni tanışıyor. Benim son sözüm annelere babalara. Çocuğunuza muhakkak bir ginea pig alın. Bakım kolaylığı ve sevimliliğiyle çocuğunuza çok şey verecektir. Yeni bir canlı tanımak, yeni bir dünyaya sahip olmaktır.

  Uğur DAYIOĞLU (Veteriner Hekim)

  Linda’nın çocukları

  İZMİR Hayvanat Bahçesi'nde dünyaya gelen yavrular yılda 50 milyar lira kazanç getiriyor. En büyük katkıyı sağlıyanların başında Doberman cinsi Linda isimli köpek geliyor. Üçüncü doğumunda beş yavru dünyaya getiren Linda'nın yeni bebeklerine Hayvanat Bahçesi yetkilileri gözü gibi bakıyor. Anne sütünden kesilmelerine az kalan yuvru dobermanlar KDV dahil 60 milyon liraya satılacak. Gün boyu annelerinin ve bakıcıların gözetiminde koşuşturan yavru Dobermanlar yeni yuvalarına kavuşmak için alıcılarını bekliyor.

  POSTA KUTUSU

  Arkadaş arıyorum

  4 Bolognese (Java) Erkek 0 - 532 - 5446495

  4 Yorshire Terrier (Paşa) Erkek

  0 - 532 - 2425490

  Kayıp Aranıyor

  4 Mustafa İnce (Dodi) Erkek, kısa kuyruk, cocker Tel: 464 94 53

  4 Reyhan Erbiller (Fıstık) Dişi, siyah beyaz collie Tel: 532 - 796 60 88

  4 Türkan Soyoğlu (Sesi) dişi ön sol ayağı olmayan altı aylık tekir kedi

  4 Güray Yücel (Balkız) dişi, kerem renkli kaniş Tel: 421 85 47

  4 Aykut Zirek (Reks) Erkek, beyaz, büyük boy terrier Tel: 532 - 311 92 04

  Bizi yuvanıza kabul eder misiniz?

  4 Annemiz trafik kazası geçirdi 18 günlük beş kardeşiz. Tel: 425 76 16

  4 Beyaz, orta boy erkek terrierim beni sevecek bir sahip arıyorum. Tel: 422 68 61

  4 15 günlük tekir kedi yavrusuyum.

  Tel: 421 52 05

  Pet dünyasından haberler

  Tropikal AŞ'nin ithal ettiği Propac kedi köpek mamalarında yaz kampanyası başlatıldı. Kampanyadan faydalanmak isteyenler 27 Mayıs - 10 Haziran tarihlerinde Hürriyet Gazetesi'nin Pet Corner sayfasında çıkacak reklamlardan yüzde 10 indirim kuponunu kesmeyi unutmasın. Kupunu doldurarak herhangi bir Propac satıcısından mamanızı indirimli fiyata alabilirsiniz. Her kupon bir Propac ürünü için geçerlidir. E. posta adresi: Nazvet. superoline.com. Tel: 422 01 99

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı