Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bu ne biçim bir dans?

Ayşen GÜR

Üçüncü defa oldu. Bir emir veriliyor, bir süre sonra geri adım atılıyor.

Kumkapı meyhaneleri ve Nevizade Sokağı'na gelen ‘‘masalarınızı içeri sokun’’ talimatı kısa süre sonra geri alınıyor. Caz Festivali'ne ‘‘Gece 2400'te konserler bitecek!’’ emri geliyor, İçişleri Bakanı'na soruyoruz, ‘‘hemen talimat veriyorum, uygulamadan vazgeçilecek, doğru değil’’ diyor.

Bu ‘‘bir adım ileri bir adım geri’’ uygulamasının anlamı ne?

Kimse açık açık bir şey de söylemiyor. Bizler, Türk milleti olarak şüpheciyizdir. İnsanın aklına şu soru geliyor: Yoksa İstanbul'u zapturapta alma teşebbüslerinin altında bambaşka şeyler mi yatıyor?

Ortada bir hata varsa, Allah'ın hakkı üçtür. Haklar tükenmiştir. Yok, teşebbüs ciddiyse, o zaman başlattıkları işin arkasında durup savunsunlar.

Belediye-Kurul çekişmesi

Büyükşehir Belediye Başkanı dün hükümete sorunlarını iletti. Gürtuna'nın üzerinde durduğu birçok sorun var.

Koruma Kurulları, bunlardan biri. İlçe belediyeleri gibi, Büyükşehir Belediyesi de, korunması gereken doğal ve tarihi öneme sahip alan ve binalar konusunda tek yetkili konumunda olan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları'ndan (Anıtlar Kurulu) şikayetçi. Gürtuna bir konuşmasında ‘‘Kişileri suçlamıyorum, ama bu kurullar çok yavaş çalışıyor, projelerimiz yıllarca bekliyor’’ demişti. Bu şikayetini dün Ankara'ya da iletti.

Tam o sırada 3 Numaralı Kurul, Büyükşehir'in Çamlıca'da yaptırdığı sosyal tesisler hakkında yıkım kararı alıyor!

Belediye ile Koruma Kurulları arasında ciddi bir çekişme var.

En büyük sorun

Ümraniye'den gelen acı bir haber: Bu bölgede gönüllü sağlık ve eğitim hizmeti veren İnsan Sağlığı ve Eğitim Vakfı (İNSEV) Mustafa Kemal, Kocatepe ve Sarıgazi mahallelerinde 2-6 yaş arasındaki 512 çocuğu sağlık taramasından geçirmişti. İşte sonuçlar:

Çocukların yüzde 23'ünde büyüme ve gelişme eksikliği var.

Yüzde 35'i hiç aşılanmamış ya da eksik aşı yapılmış.

Yüzde 22'sinde idrar yolu enfeksiyonları, yüzde 27'sinde ise parazitlere bağlı hastalıklar var.

Bu mahalleler sadece birer örnek. Çocuklar bakım ve sağlık hizmetlerinden yoksun.

Bir ülkenin bundan büyük sorunu olabilir mi?

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI