Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bu nasıl Türkçe

  Ayşegül USTA- Eyüp SERBEST / İSTANBUL
  04 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 04 Temmuz 2012 - 02:02

  KCK davasının dünkü 2’nci duruşmasında bir sanık 133 sayfalık iddianamede kullanılan Türkçe’ye isyan etti. Gergin geçen ve yarına ertelenen duruşmada söz isteyen tutuklu sanık, “Nasıl bir iddianame hazırlanmış, yarısı anlaşılmıyor. Bu Türkçe’ye de hakarettir” dedi.

  PKK’nın şehir yapılanması KCK’nın yönetim kadrosu ile Siyaset Akademisi kadrosuna ilişkin aralarında Prof. Dr. Büşra Ersanlı ile yayıncı Ragıp Zarakolu’nun da bulunduğu 205 kişinin yargılandığı davanın, dünkü 2’nci oturumu da gergin başladı. Saat 10.00 sıralarında CHP’li milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Veli Ağababa duruşma salonuna girdi. Baro kimliğini bırakıp yaka kartı almayan bir avukat salonuna girmek istedi. Jandarmalar, avukata duruşma salonunda müdahale edince avukatlar dışarı çıktı.

  Sırtlarını döndüler

  Mahkeme Başkan Ali Alçık’ın duruşmaya devam edeceğini söylemesi üzerine salondaki avukatlar, tepki gösterdiler. Alçık’ın “Düzeni, bozmayın” diye uyarısının ardından, tutuklu sanıklar, sırtlarını heyete dönerek alkışla protestoya başladı. “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarının ardından Alçık, duruşmaya ara verdi ve izleyicileri dışarı çıkardı. 1 saat süren aranın ardından başlayan duruşmayı protesto eden avukatlar salona girmedi. Sanıklar avukatları olmadan savunma yapılmasına itiraz edince, Alçık sadece kimlik tespiti yapıldığını söyledi. Sanıklar yeniden heyete sırtlarını döndü. Başkan Alçık, duruşmaya yeniden ara verdi. Sanıklar daha sonra salondan çıkarıldı.

  Ailemiz de olsun

  Verilen ikinci aranın ardından duruşmaya, avukatları temsilen 3 avukat katıldı. Sağlık sorunları olduğunu belirten Ragıp Zarakolu, kimlik tespitinin ardından izin alarak salondan ayrıldı. Tutuklu sanık Prof. Dr. Büşra Ersanlı, “Avukatlarımızın gelmesini, ailelerimizin de en azından iddianame okunurken yanımızda olmasını istiyoruz” dedi. Alçık, protesto yapan izleyicilerin dışarı çıkarılmasının yasal olduğunu, avukatlara kapının açık olduğunu söyledi. Davanın 2400 sayfalık iddianamesi, TRT spikerleri Ömer Faruk Zora ve Hakan Kıra tarafından okunmaya başlandı. Duruşmaya, DP’li milletvekilleri Aysel Tuğluk, Sebahat Tuncel de katıldı.

  Cümleler kopmuş

  Sanık avukatları, iddianamenin 133 sayfalık özetinin değil tamanının okunmasını istedi. Alçık, 133 sayfasının okunmasına karar verildiğini söyledi. Söz isteyen tutuklu bir sanık, iddianamede cümlelerin anlaşılmadığını belirterek, “Nasıl bir iddianame hazırlanmış, yarısı anlaşılmıyor, yarısında cümleler kopmuş, nasıl bir Türkçe kullanılmış görsünler. Bu Türkçe’ye de hakarettir” dedi. Alçık’ın söz isteyen 2 sanık avukatına söz vermemesi üzerine, sanıklar yeniden arkalarını dönerek, mahkeme heyetini protesto etti. Sanıklar, Alçık’ın uyarılarına rağmen dönüp, oturmamaları üzerine dava 5 Temmuz Perşembe gününe erteledi.

  ‘Görevli’ler gelmedi

  ÖNCEKİ gün duruşma salonuna giriş çıkışı sağlayan ve üzerlerinde “BDP görevlisi” yazılı önlük giyenler, dün ortalıkta gözükmedi. BDP’liler de ilk günün aksine duruşmanın 2’nci gününe ilgi göstermedi.

  Full HD güvenlik

  DURUŞMA salonunun bahçesi Full HD MOBESE kameralarıyla donatıldı. İstanbul Emniyeti’nin üç noktada kurdurduğu 9 kamera yüksek çözünürlüklü görüntü çekecek. Kameralardan 6’sı sabit noktaları görüntülerken, 3’ü 360 derece görüntü alacak. Görüntüler MOBESE merkezine iletilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı