Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bu nasıl istihbarat

  Umut ERDEM / ANKARA
  04 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mayıs 2010 - 23:38

  Siirt’te tecavüz olaylarını inceleyen iki komisyon, istihbarat konusunda birbirine zıt açıklamalar yaptı. İnsan Hakları Komisyonu “İstihbarat ihmali yok” derken, Kayıp Çocuklar Araştırma Komisyonu, “Büyük istihbarat eksikliği var. Emniyet Müdürü, 6 Nisan’a kadar olaydan haberimiz yoktu diyor” dedi.

  SİİRT’e ayrı ayrı giden TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ile TBMM Kayıp ve Mağdur Çocuklar Araştırma Komisyonu’nun birbiriyle çelişen ifadeleri dikkat çekti. İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, “Emniyet ve istihbarat anlamında bir ihmale rastlamadık” derken, Kayıp Çocuklar Araştırma Komisyonu Üyesi Akif Ekici ise “Büyük bir istihbarat eksikliği var” dedi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun ödüllendireceğini söylediği rehber öğretmenin görevinden alınarak, başka bir okula sürüldüğü haberini de yalanlayan Ekici, şunları söyledi:

  Emniyet hariç herkes biliyor

  “Siirt hassas bir bölge. Bu nedenle bir sürü istihbarat teşkilatı var. İstihbarat anlamında oldukça güçlü diyebiliriz. Ancak olay 2.5 yıldır herkesin gözü önünde cereyan ediyor, vatandaş içinde bu kadar yaygın ve Emniyet Müdürü ile Vali’nin haberi yok. Emniyet Müdürü, ‘6 Nisan’a kadar olaydan haberimiz yoktu’ diyor.”

  Rehber öğretmen görevinde

  “Rehber öğretmenle geçen cuma günü görüşebilme fırsatım oldu. Okuldaki görevine devam ediyordu. Okula geldiğinde kız çocuğunun, erkek öğrencilerle daha yakın olduğunu görüyor. Çocuğu çağırıyor, ‘Kızım neden kız arkadaşlarınla oynamıyorsun, onlarla da oynayabilirsin’ diyor. Kız çocuğu ise ‘Beni yanlarına kabul etmiyorlar’ yanıtını veriyor. Rehber öğretmen çocuğu gözlemeye devam etmiş.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı