Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu nasıl Galatasaraylılık

169 maddenin oylanması gereken kongrede, sadece ilk 5 maddenin görüşülmesi 2 saat sürdü. 6. maddede ortalık karıştı. Ardından, yeterli sayıda üye olmadığı için kongre ertelendi.

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME
GALATASARAY Kulübü’nde ‘anayasa krizi’ çıktı... Sarı kırmızılı kulübün Tüzük Tadil Genel Kurulu dün toplandı ancak görülmemiş bir dizi ilginç olay yüzünden yarıda kaldı.

Esasında kongrenin sağlıklı yürümeyeceği daha toplantı başlamadan belli olmuştu. Kongrenin yapılması için 767 üyenin toplanması gerekiyordu. Kongrenin başlayacağı saat olan 10.00’da, yüzlerce üye Lutfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’ndaydı fakat son seçimli genel kurulda başkan adayı olan Adnan Öztürk’ün de aralarında bulunduğu yüze yakın kişi içeri girmedi. Salonun dışında beklemeyi tercih eden bu grup, gerekli üye sayısının toplandığını görünce içeri girdi. Bu sırada kongre 1.5 saatlik gecikmeyle, 11.30’da 812 üyenin katılımıyla başladı.

‘35 yaş sınırı’ kriz çıkardı

Tüzükte 120 maddelik kısmın okunmadan oylanması istendi, ancak kabul edilmedi. Böyle olunca da maddelerin tek tek okunup oylanması yoluna gidildi. Sadece ilk 5 maddenin geçmesi tam 2 saat sürdü. Sıra, en çok tartışma yaratan bölüm olan 6. maddeye geldiğinde ortalık iyice karıştı.
Galatasaray Kulübü üyeliği ile ilgili bu maddede ‘Liseli’ olarak bilinen grubun karşı çıktığı 35 yaş sınırı, dün ortaya konan tüzükte kaldırılmıştı. Bazı üyeler bu sınırın tüzüğe yeniden eklenmesi için önerge verince çok sert tartışmalar yaşandı.

Mahkeme tehdidi

Önerge veren gruptan bazı genç üyeler, kongre divan başkanı Prof. Dr. Duygun Yarsuvat’a, “Kulübün tapusunu mu alacaksınız? Bu işin mahkemesi de var” diye bağırdı. Yarsuvat ise, “Bu nasıl Galatasaraylılık! İnsanın mahkemeye gitmesi için hasmı olması gerekli. Sizin hasmınız Galatasaray mı? Bana burada kavga çıkacak demişlerdi, inanmamıştım” diyerek, olayların planlı olduğunu ima etti.

350 kişi vardı

Tüm bunlar olurken, tüzük tadil komisyonunda yer alan Hayrettin Kozak’ın, “Bu tüzük benim komisyonunda bulunduğum şekilde değil. Bazı maddeleri değiştirilmiş” demesi üzerine Adnan Polat’a muhalif çok sayıda üye salonu terketti.

Hemen arkasından bir grup üye, tüzüğün 47. maddesi gereği kongrenin yapılması için gereken 512 üyenin salonda olmadığını gerekçe göstererek toplantının iptal edilmesini istedi. Yapılan sayımda salonda 350 kişi olduğu belirlenince kongre 26 Haziran’a ertelendi.

Disipline vereceksin

G.SARAY’ın duayenlerinden Mükerrem Taşçıoğlu, kongrede yaşananları kınayarak, “Bunları yapanların elebaşlarını tek tek tespit edip Disiplin Kurulu’na vereceksin. 60 kongre gördüm, böylesini görmedim” dedi./images/100/0x0/55eafc92f018fbb8f8a3945c

Polat: Yazık oldu

GALATASARAY Kulübü’nün Tüzük Tadil Kongresi’nin ertelenmesine başkan Adnan Polat’ın tepkisi sert oldu. Kongrenin ertelendiğinin açıklanmasının ardından üyelere bir konuşma yapan Polat, şunları söyledi:
“Yaşananları anlayamıyorum. Tüzüğü ben hazırlamadım. Galatasaray’ın daha ileriye gitmesi adına divan kurulu ve komisyonun hazırladığı bir tüzük. Ben de Galatasaray Kulübü Başkanı olarak her türlü görüşe kucak açtım. En azından başkanlık makamına saygı duyulması gerekir. Galatasaraylı olmak ayrıcalıktır ancak bu ayrıcalık bağırıp çağırıp kavga etmek değildir. Bu tüzükle ilgili biz üzerimize düşen görevleri yerine getirdik. Eğer bu 30 yıllık tüzüğün böyle devam etmesini istiyorsanız, siz bilirsiniz. Bu durum Galatasaray Kulübü için hem maddi manevi açıdan hem de zaman açısından kayıptır. Yazık, gerçekten yazık oldu.”

5 maddede KONGRE

Tüzüğün daha geniş kapsamlı ele alınması gerektiğini düşüncesiyle kongrenin toplanmasına karşı çıkan Adnan Polat muhalifleri, salona gelmelerine rağmen uzun süre içeri girmediler.
Toplantının hemen başında Metin Arslan adlı üye, basın mensuplarının dışarı çıkarılması için önerge verdi. Polat ve yöneticilerin aleyhte oylarına rağmen önerge kabul edildi ve gazeteciler dışarı çıkarıldı.
Muhalifler arasındaki genç üyeler sık sık kongre divan başkanı Duygun Yarsuvat’a ve karşıt görüştekilere sözlü sataşmada bulundu.
Kulüp üyeliği ile ilgili 6. maddenin görüşülmesi sırasında gerilim doruğa çıktı. Galatasaray tarihinde görülmemiş tartışmalar yaşandı.
Bir grup üyenin “Karar yeter sayısı için gereken 512 üye salonda yok, kongre ertelenmeli” talebi üzerine salonda oylama yapıldı ve 350 kişinin olduğu görülünce genel kurul ertelendi.

Bunları da Beğenebilirsiniz