Gündem Haberleri

  Bu muhteşem salonda inanılmaz bir facia yaşanmıştı

  A.A.
  26.10.2011 - 15:39 | Son Güncelleme:

  Moskova'da Dubrovka Tiyatrosu kurbanları ölümlerinin9'uncu yılında anılıyor.

  Rusya Federasyonu'nun başkenti Moskova'da 9 yıl önce bir tiyatroya yapılan terörist baskın ve bu baskına güvenlik güçlerinin karşılık vermesi sonucu hayatını kaybeden 130 sivil bugün düzenlenen törenle anıldı.

  TERÖRİSTLER DEĞİL, DEVLET KATLİAM YAPTI / FOTO GALERİ

  Başkent Moskova'da 23 Ekim 2002 "Nord-Ost" adlı müzikalin sahnelendiği Dubrovka adlı tiyatroda bulunan 914 kişi Çeçen eylemciler tarafından rehin alınmış ve 3 gün süren rehin alma eylemi sonunda güvenlik güçlerinin 26 Ekim'de düzenlediği operasyonda 40'ı eylemci 170 kişi hayatını kaybetmişti.

  Kurbanların yakınları her yıl olduğu gibi bu yıl yine 26 Ekim'de Dubrovka Tiyatrosu önünde toplanarak aradan 9 yıl geçmesine karşın olayda hayatını kaybedenleri gözyaşları içinde andılar.

  GÜVENLİK GÜÇLERİ SİVİLLERİ DE ÖLDÜRMÜŞTÜ

  Olay yerine gelen kurbanların yakınları hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı bölgeye çiçekler bırakıp, mum yaktıktan sonra saygı duruşunda bulunurken, rehin alma krizi sırasında hayatını kaybeden 130 sivil için gökyüzüne 130 beyaz balon bırakıldı.

  Rehine olayı sırasında Devlet Başkanı olan Vladimir Putin, teröristlerle pazarlık yapmayacaklarını belirterek operasyon talimatı vermişti. Güvenlik güçlerin tiyatro binasına zehirli gaz vermesi sonucu 40'ı Çeçen militan toplam 170 kişi zehirlenerek hayatını kaybetmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı