Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu mücadele kolay değil dedi ve oranı açıkladı

Sağlık Bakanlığı, sigara bırakmaya ilişkin "dumansız hava" kampanyasının ardından, yeni bir kampanya daha başlatıyor.

Zeynep GÜRCANLI-ANKARA
SON GÜNCELLEME

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kasım ayında başlatılacak kampanyanın amacının "doğru beslenmeyi teşvik etmek" olduğunu söyledi. Akdağ, TBMM'de yaptığı açıklamada, "Aslolan vatandaşın beslenme alışkanlıklarını değiştirebilmek" dedi.

Kampanya kapsamında hem obezite ile, hem de tuz gibi fazla miktarda tüketildiğinde zararlı olan gıda maddelerinin doğru tüketilmesinin alışkanlık haline getirilmesi amaçlanıyor.
 
"BU MÜCADELE SİGARA KADAR KOLAY DEĞİL"
 
Bakan Akdağ, doğru beslenme kampanyasının sigarayla mücadele kampanyasından daha zor olacağını da kaydederek, şöyle konuştu: "Sigaranın zararlarını anlatmak daha kolay. Ancak fazla kilolu olmanın zararlarını, lezzeti terketmenin gerektiğini anlatmak kolay değil."

Türkiye'de insanların üçte birinin normal, üçte birinin fazla kilolu, üçte birinin ise obez olduğunu kaydeden Bakan Akdağ, "ülkemizde insanların yüzde 80'i de hareket etmiyor" dedi.

Kendisinin de tuzu daha az tüketmek için gayret ettiğini kaydeden Bakan Akdağ, "pişen yemeğin tuzuyla yetinmeyi, tuzluğa elimi uzatmamayı öğrendim. Tuzluğu kaldırmakla olmaz. Amaç vatandaşın farkındalığını arttırmak" diye konuştu. 
 


Bunları da Beğenebilirsiniz