"Erdinç Çelikkan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdinç Çelikkan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdinç Çelikkan

Bu mesaja dikkat

REKABET Kurumu, kamu ihalelerinde yapılan usulsüzlüklerin önüne geçmek için harekete geçti.

Çalışmalar, Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı’nın bürokratlarına verdiği talimatla başladı. Bu kapsamda tüm Türkiye’de bürokratlara yönelik ince uyarılar yapılacak. İlki Kayseri’de gerçekleştirilen toplantıda bürokratlara ince uyarılar geldi. Başta Ankara olmak üzere diğer şehirlerde tekrarlanacak olan toplantılara Başkan Kaldırımcı’nın büyük önem verdiği biliniyor.

Rekabet Kurumu da uyarı niteliğindeki buluşmalarla ihalelerdeki danışıklı kararların önüne geçmeyi hedefliyor.

Kaldırımcı’nın ilk toplantıdan sonra bürokratlara verdiği şu mesajın Ankara’nın derin koridorlarında yankılandığı konuşuluyor:

Bunları gözden kaçırmayın

“Talep edilen mal yada hizmeti sunamayacak nitelikteki firmaların ihaleye katılmasına, bir firmanın birden fazla teklifte bulunmasına, teklif sahibinin rakiplerinin fiyatlarını önceden öğrenmesine, iki ya da daha fazla teklifin aynı el yazısıyla yazılmasına, tekliflerin aynı e-posta veya faks numarasından gönderilmesine ve hep aynı teşebbüsün ihaleyi kazanmasına dikkat edilmelidir.”

Tepeden tırnağa izleniyor

Son söz olarak, siz siz olun kamu ihalelerinde etik dışı davranışlarda bulunmayın. Çünkü Rekabet Kurumu her ihaleyi tepeden tırnağa kadar yakından takip ediyor. Bizden söylemesi…

Hem yatırıma hem sanata teşvik

KABİNENİN renkli isimlerinden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik sisteminin tanıtılması için geçen hafta Uzakdoğu seferine çıktı. Kalabalık bir heyetle Japonya ve Singapur’a giden Çağlayan, bu gezisiyle dünyayı da bugüne kadar neredeyse 26 kez dolaşmış oldu. Çağlayan, bu “teşvik seferinde” de daha önce görmeye alışık olduğumuz gibi piyano başına oturmayı ihmal etmedi. Çağlayan, Tokyo Büyükelçiliği’nde kısa bir piyano resitali verdi.

Bakandan piyano resitali

Her fırsatta “Nota bilmem ama iyi bir kulağım var” diyen Çağlayan, piyanoyu küçük oğlu Kaan’ın sayesinde öğrenmiş. Bakan Çağlayan, 13 yaşından beri de bağlama çalıyor. Müziği sevdiği herkes tarafından bilinen Çağlayan, bugünlerde vaktinin büyük çoğunluğunu teşvik sisteminin işadamlarına tanıtılmasına harcıyor. Ankara kulislerinde ise “İyi bir sanatsever ve eski bir sanayici olan Çağlayan, işadamlarını yatırıma, insanları da sanata teşvik ediyor” yorumları yapılıyor.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI