Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bu Meclis daha çok ilgi çekecek

GALATAPORT ihalesiyle ilgili gensoruda dikkatler, TBMM’nin yeni grubu Anavatan Partisi’nin, muhalefet lideri olarak kürsüye ilk kez çıkan Genel Başkanı Erkan Mumcu’nun performansı üzerinde toplandı.

Bu nedenle, konusuna iyi hazırlandığı görülen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, hitabet ustalığını bir kez daha göstermesi de, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın esprili yanıtları da ikinci derece ilgi gördü.

Mumcu için ilk olması nedeniyle, görüşme, performans konusunda nihai yargıya ulaştıracak bir zemin yaratmadı; ancak bakın nasıl ipuçları verdi?

DİNİ SEMBOLLERLE MUHALEFET

Konunun Galataport olması Mumcu’ya, hem ilk sınavını iyi bildiği bir alanda verme avantajı getirdi, hem de söyleyeceklerine ilgiyi artırdı.

Bu avantajla Mumcu, hedefine rakibin en güçlü yönlerini; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın karizmasını, AKP’nin dini değerlere sadakatini, dürüstlük imajını koydu.

Bunun için, ‘AKP tabanının anladığı dil’ diye dini motifleri kullandı.

Kürsüden dini motifleri bu kadar çok kullanmanın olası sakıncaları bir yana, bu söylem, AKP tabanında bir erozyon oluştursa bile, erozyonun yönü konusunda garanti veremez; ama bundan sonra siyasilerin, rakiplerini, ayetlerle sıkıştırma yolunu açabilir.

AKP Grubu’nun vicdanına seslenmeyi yeğleyen, ‘Şahsiyetli milletvekillerinin oluşturduğu iktidar grubu’ sözleriyle sempati toplamaya çalışan Mumcu, Başbakan Erdoğan’ın, kendisini muhatap almama kararlılığını yıkmak istediğini de ortaya koydu.

Demagoji yapabilme yeteneği olduğunu gösteren, kendisini dinletmeyi de başaran Mumcu, gizemli cümleleri kurduğunda, ‘Belgen var mı?’ sorusuna karşılık Bakanlar Kurulu tutanaklarını gösterdiğinde, ‘Vallahi billahi’ dediğinde ise inandırıcılığı konusunda tereddütler yaratıyordu.

Bakan Unakıtan da bunu yakaladığı için, ‘Ne varsa açıkla babacığım; açıklamazsan altında kalırsın’ diyerek Mumcu’yu sıkıştırdı.

GRUBUNA GÜVEN VERDİ

Mumcu
, Unakıtan’ın bu atağını karşılarken, ‘Veremeyeceğim hiçbir hesabım yok. Büyük çoğunluk sizin. Benimle ilgili istediğiniz konuyu getirin; severek oy da vereceğim hesap da’ dedi.

Hem bu sözleri, hem de genel olarak sert bir söylem kullanmasıyla Mumcu, bir arada tutup tutamayacağı tartışılan yeni grubuna, ‘Merak etmeyin, geride beni zorda bırakacak tek bir dosya yok’ mesajıyla güven verdi.

AKP ise Mumcu’yu muhatap almama konusundaki ısrarını sürdürdü.

Bu tavırlarını sataşma yapmayarak da gösteren AKP Grubu, konuşmanın sonuna doğru salondan toplu çıkış yapınca, Mumcu’ya, ‘Nereye kaçarsanız kaçın, sonunda millet sizden hesap soracak’ deme fırsatı verdi.

Ayrıca Mumcu, zaman zaman öyle bir söylem kullandı ki pek sinirlenmeyen Maliye Bakanı Unakıtan’ı ayağa fırlatacak kadar kızdırdı.

Sonuçta gensoru görüşmesi, TBMM’nin AKP için eskisi gibi olmayacağını ortaya koydu.

Üstelik Unakıtan’ın ifadesiyle, ‘Yavru muhalefet’ CHP’den farklı bir söylem kullanarak TBMM’ye renk katarken, iktidarın tabanını hedefliyor.

Önümüzde de bütçe görüşmeleri var. Bakalım, o gün de Başbakan, Mumcu’yu hedef almadan durabilecek mi?
X