« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu maymun niye gülüyor?

Bizler daha çok fıkralara ve komik olaylara güleriz. Peki hayvanlar? Onlar nelere gülüyor, dahası gülmesini biliyorlar mı? Bir hayvanat bahçesinde ya da televizyonda belki bir şempanzenin dişlerini gösterip, kısık sesler çıkardığını görmüşsünüzdür. Hiç görmeyenler için minik bir öykümüz var. Toto ve Çili hayvanat bahçesinde yaşayan iki kardeş şempanze. Çili kardeşinden biraz daha uyanık ve durmadan muziplik yapıp duruyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Bir beslenme saatinde siz Çili’nin yaptığına bakın. Bakıcı elinde muzlarla kafese girdiğinde, iki maymun sevinçten zıplamaya başlar. Fakat bizim Çili kurnaz ya hemen kardeşinin üzerine atılır ve karnından gıdıklamaya başlar ve Toto gülmeye başlayınca, Çili hemen bakıcının elindeki muzları kapar ve afiyetle mideye indirir! Evet, şempanzeler de insanlar gibi gülebiliyorlar. Ama sadece gıdıklandıklarında ya da eğlendikleri zaman. Maymunlar konuşamadıkları için elbette ki fıkranın de ne olduğunu bilmiyorlar. Gülen bir şempanze ağzını kocaman açarak dişlerini gösterir ve hızlı hızlı soluk alır. Yani bizim gibi kahkahalarla gülemez.

Çocuklar çok güler

Peki çocukların yetişkinlere göre 10 misli fazla güldüklerini biliyor muydunuz? Bir çocuk günde ortalama olarak 200 kez gülüyor ! Ve karınlarından gıdıklanan bebekler de hemen gülücükler saçarlar. Bu şempanze yavruları için de geçerlidir. Yavru şempanzeler özellikle de yaşıtlarıyla oynayıp "kudurabildikleri" zaman gülüyorlar. Ama yaşlı bir şempanzeyi de gıdıklayarak güldürmek mümkündür.

Gülmenin tamamen farklı bir işlevi de var aslında. Yavru şempanzeler genelde yetişkin şempanzelere de gülerler. Ama bu sefer eğlendikleri için onları yatıştırarak, kendilerini korumak için. Bu gülüşün anlamı aşağı yukarı şudur: Ne olur bana bir şey yapma, ben de sana zarar vermedim. Gülmenin sürü içindeki rolü büyüktür.

Özellikle oyunlar iyice zıvanadan çıktığında, saldırganlığı önlemekte. "Bana kızma" gülücüğünden biz insanlar da yararlanırız. Bir kabahat işlediğinizde, cezanızı hafifletmek ya da tamamen ortadan kaldırmak için en sevimli ifadenizi takınıp gülümsediğinizde, büyüklerinizin az veya çok yumuşadığını biliyorsunuz değil mi? Bize bu kadar çok benzeyen şempanzelerin gülebilmeleri o kadar tuhaf değil aslında, peki ama farelere ne dersiniz?

Fareler de tıpkı şempanzeler gibi karınlarından gıdıklandıklarında gülüyorlar. Fakat fareler, maymunların aksine tiz sesler çıkarırlar. Ama bu sesler insan kulağı için duyulmazdır. Hatta fare yavruları bir kez gıdıklandıklarında, hep yeniden gıdıklanıp gülmek isterler, çünkü bundan büyük keyif alırlar.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz