Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bu matematik bizi kandırıyor hocam

BİR ‘federasyon haftası’ daha geride kaldı.

Hızlandırılmış kursta dil öğrenmeye çalışmak gibi ‘üç günde bir futbolu’ndan zevk almaya çalışmak. Seyreltilmiş, azaltılmış bir sezon oynatılması lazım gelirken, tam tersi yoğunlaştırılmış bir lig izliyoruz, ortaya garip bir matematik çıkıyor; ‘bir hafta bir TFF haftasından iki kat uzundur.’
“Fenerbahçe, Galatasaray’dan üç kat, Beşiktaş’tan dört kat büyüktür...”
“Bir musluk bir havuzu iki saatte dolduruyorsa, iki musluk da bir saatte doldurur, başka kaynak yoksa..?” “Kulüpler Birliği’nin havuzunu bir TFF bir sezonda doldurursa UEFA kaç sezonda boşaltır..?”
Kulüplerin kaynağı bir, geldikleri gittikleri yol bir, araya kaynak yapmaya çalışanlar var, yanlış. Nihat Bey’in matematiği ne kadar sert ve kendine göreymiş meğer. Büyük futbol düşünürü İslam Çupi’nin bile adını koyamadığı büyüklük denklemini çözüverdi Nihat Bey. Haftanın kırmızı kartı ve tebrikleri kendisine gidiyor, kabul buyursun. Ben de seslenmek isterim Fener’in matematik profesörüne; kendisi bilmez, İnönü Stadı’ndaki müze koridoru girişinde şöyle yazar: ‘Beşiktaş müzesine girmenin dünya kurlarında fiyatı olmadığı daima hatırlanmalıdır.’
Bu benzersiz söz.. Bu ifadenin sahibi Fenerbahçeli İslam Çupi’den başkası değildir.

Haftanın kırılma anları

Bu kural yeniden yazılmalı

BURSA-Sivas maçında adamım Sıkat Karsın topu bir an önce oyuna sokmak istiyor; Sivaslı forvet oyuncusunu eliyle itip oyunu kuracak, fakat o da ne; hakem oyunu durduruyor, hem de penaltı ile başlatmak üzere. Bu karar oynamak yerine oynatmamak niyetindeki oyuncuyu ödüllendiriyor. Hakkaniyet anlayışıma göre yeniden değerlendirilip gözden geçirilmesi gereken bir kural. Ben de bu pozisyonda penaltıya hükmeden Hüseyin Göçek’e çok kırıldığımı iletmek isterim. ‘Üç günde bir futbolu’ndan en büyük zararı hakemler görüyorlar kanımca. Sezona çok fahiş hakem hataları damgasını vuruyor. Evet bir TFF haftasından normale göre iki kat kazanıyorlar belki ama, çok hata yapıyor ve çok kaybettiriyorlar kulüplere.

Haftanın ikramı

Süper hatalar

ANTALYA’da Deniz Barış-Ali Tandoğan ikilisi Al-Meyda’ya, Saracoğlu’nda Navarro Aleks’e, tartışmalı bir karar da olsa Bursa’da Sıkat Sivasspor’a aynı şeyi söyledi: “Buyurmaz mısınız?”
Bu pozisyonlardaki takip ve ısrarcılıklarıyla Aleks ve Hugo’nun hakkını vermek lazım, ancak söz konusu hatalar bir ‘Süper Lig’ maçında fazla amatör kalmadı mı acaba?

Haftanın ikrar’ı

Cesur yürek Bülent

ÇOK zor bir görevi kabul ederek cesur yürekliliğinin altını çizen Bülent Korkmaz’ın, “Ara transferde gelen oyuncularla ancak şimdi bir Süper Lig takımı olduk” demesi, futbol dünyamızda rastlamadığımız açıklıkta bir itiraf, bir tespit. Böyle direkt mesajı veren açıksözlü futbol adamlarını seviyoruz.

Haftanın güzeli

Rıza Çalımbay

YILLARDIR istikrarlı bir şekilde Süper Lig’de görev alan, tüm Beşiktaşlıların sevgili atom karıncası Rıza Hoca Sivasspor’u eski heybetine kavuşturmakla kalmıyor, hep daha iyisini istemek lazım geldiğini dillendiriyor. Sessiz sedasız ve derinden ne güzel gidiyor.

Haftanın sorusu

TemizLİG mi, temyizLİG mi?

‘ŞİKE, tesvik, Metris, ellisekiz, UEFA’ denkleminde şimdi bambaşka şeyler konuşuluyor... ‘UEFA sopası ile TFF tarafından Şampiyonlar Ligi’nden alıkonan Fenerbahçe, böylelikle cezasını tamamlamış olacak’mış. TFF’nin, “Temizseniz gidin” diye uyardığı Beşiktaş ve Trabzonspor’u 3 ile 8 yıl arası men cezası bekliyormuş. Men ne diyeceğimi bilemedim ve anlamsızca aklıma yine matematik geldi.

Haftanın adamı

Gekas

ASUMAN da mecburen izliyor maçları benimle.... Samsun-Ordu maçında Gekas’ın attığı gole neden çok sevindiğimi merak ediyor. “Bak” diyorum, “Bu golü atan oyuncu Rum. Sevgiyle, heyecanla, mutlulukla kendisini kutlayanlar Türk” diyorum... “Futbol işte” diyorum... “Tüm nefreti, ön yargıları, bağnazlığı içimizden söküp atmak için futboldan daha değerli neyimiz var ki” diyorum...
Nedense son yıllarda yeniden hortlatılan ırkçılığa, düşmanlığa karşı Gekas’a Türkiye’de uzun ömürler diliyorum. Sizi bilmem ama ben O’nun attığı her golde Hrant’ı anıyor olacağım. En değerli hatıralarımda hep bir futbol güzeli var.. Çocukluğumdan beri... Yeri gelmişken futbol yazıyor olmama tivitır üzerinden tepki gösteren dostlar... Baraj kurun, frikik atacağım..

X