Ege Haberleri

EGE

  Bu manzara değişmiyor

  SÖKE, (DHA)
  11 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 10 Şubat 2011 - 19:58

  Söke Bağarası’na bağlı Kalçık, her kış Büyük Menderes’in suları altında kalıyor. Evlere girilemiyor. Hayvanlar telef oluyor. Tarlalar ekilemiyor. Ulaşım ancak balıkçı kayıklarıyla sağlanabiliyor.

  Söke’ye bağlı Bağarası Beldesi’nin Kalçık Mahallesi yıllardır kış aylarında Büyük Menderes Havzası’ndaki taşkınlardan nasibini alıyor. Eskiden köy olan, nüfusunun azalmasıyla mahalle yapılan Kalçık’ta her kış su geldiğinde vatandaşların yüzdürerek yüksek yerlere çıkardıkları büyükbaş hayvanlar kurturulurken, küçükbaşların çoğu telef oluyor. Toprak çok bereketli olmasına karşın, tarlalar taşkın altında kaldığı için ekilemiyor. Ulaşım ise su altında kalmamışsa yakınlarındaki Karaatlı Köyü’nün yolundan traktörle, su altında kalmışsa balıkçı kayıklarıyla sağlanıyor.

  Plansızlığın eseri

  Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin sürücü, Büyük Menderes Havzası’ndaki bu taşkınların bir döngü olarak yüzlerce yıldır aynı şekilde devam ettiğine dikkat çekti. Sürücü, “Tüm bunlar bilinmesine rağmen yanlış yerde yapılaşmalar, plansız köprüler, temizlenmeyen dere yatakları ve doğal bitki örtüsünün yok edilmesi sonucunda bölgede sık sık felaketler yaşanıyor, hatta taşkınlar nedeniyle ölümle sonuçlanan kazalar meydana geliyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı