Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bu kütüphanenin raf uzunluğu 13 kilometre

  Sefa KAPLAN
  12.03.2008 - 07:00 | Son Güncelleme:

  İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesi, Türkiye’nin en modern, teknik açıdan da en zengin kütüphanesi olarak hizmete açıldı. 500 bin cilt kitabın yer aldığı kütüphanede nadir elyazması kitaplar için gazlı söndürme sistemi mevcut. Kütüphanede, 15 binden fazla elektronik dergiye erişim imkánı var. Peki Mustafa İnan kim mi? Onu da Oğuz Atay’ın, "Bir Bilim Adamının Romanı"nı okuyarak öğrenebilirsiniz.

  İSTANBUL Teknik Üniversitesi’nin Ayazağa Kampusu’nda açılan Mustafa İnan Kütüphanesi, Türkiye’nin en modern ve teknik bilimler açısından en zengin kütüphanesi olma özelliğini taşıyor. 500 binden fazla kitabın yer aldığı Mustafa İnan Kütüphanesi’nin sadece raf uzunluğu 13.4 kilometreyi buluyor. Yedi bin nadir eserin özel bir bölümde korunduğu kütüphanede üzerinden 800’ü basılı olmak üzere 15 binden fazla bilimsel dergiye de yedi gün 24 saat boyunca ulaşmak mümkün.

  Kütüphanenin aynı anda 1250 öğrenciye hizmet verebildiğini söyleyen İTÜ Rektörü Prof. Faruk Karadoğan, 3 milyon YTL’lik abonelik sisteminin dünyanın her tarafındaki bilimsel makale, kitap ve araştırmaları öğrenci ve öğretim üyesinin ayağına getirdiğini söyledi. Mezunların projeye büyük destek verdiklerini hatırlatan Prof. Karadoğan, "Sadece 400 İTÜ mezununun 2 milyon YTL’lik katkı yaptığını belirterek, "Bu bile tek başına 60 bin mezunun bir araya geldiği zaman neler yapabileceğinin göstergesidir" dedi. Kütüphane ile birlikte kitap yazımını destekleyip teşvik etmek için yeni bir atılım içinde olduklarını belirten Prof. Karadoğan, "Kitap yazacak öğretim üyelerine çeşitli imkánlar tanıyacağız. İsteyene dizüstü bilgisayar vereceğiz. Böylece kendi kütüphanemizde kendi kitaplarımızın sayısının artmasını sağlayacağız" diye konuştu. Prof. Karadoğan, amaçlarının öğrenci ve öğretim üyelerinin vakitlerinin büyük bolümünü kapusta geçirmelerini sağlamak olduğunu vurgulayarak, "Bunun için her türlü imkánı ayaklarına getiriyoruz. Yüzme havuzundan futbol sahasına, internetten alışveriş merkezine kadar her şey kampusta mevcut. Böylece araştırma için daha fazla vakit kalacak" dedi.

  Kütüphane hakkında bazı faydalı bilgiler

  500 bin cilt kitap

  7 bin nadir eser

  7/24 saat internet hizmeti

  Yıllık 3 milyon YTL yayın alım bütçesi

  Kendi kendine ödünç kitap imkánı

  İTÜ’de yapılan doktora tezlerinin özetleri

  Bir Bilim Adamının Romanı

  Oğuz Atay’ın TÜBİTAK’ın önerisi ve desteği ile yazdığı "Bir Bilim Adamının Romanı" isimli benzersiz çalışmanın kahramanı. Devrin edebiyaçılarıyla olan dostluğu, Türk müziği konusundaki hassasiyeti, geniş birikimi ve kurduğu sıcak ilişkiyle bütün öğrencilerinin zihninde müstesna bir yer edinen Prof. Mustafa İnan, nüktedan kişiliğiyle de bir efsaneye dönüşmüştü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı