"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Bu kuşku beni öldürecek

Sevgili Güzin Ablacığım, size beni bir süreden beri yiyip bitiren bir kuşkudan söz edeceğim. Belki benim yüreğime su serpecek bir açıklama yapabilirsiniz bana.

Biz eşimle 10 yıllık evliyiz. Eşim iyi bir iş adamıdır. Oldukça varlıklıdır. Bizim 3 küçük çocuğumuz var. Ve ben onlarla ilgilenmekten, kendime pek fazla zaman ayırabildiğimi söyleyemem. Ben 29, eşim ise 35 yaşında... Eşim bir süre önce yanına çok hoş, çok bakımlı, çok alımlı bir sekreter aldı. Giyimiyle, makyajıyla, güzelliğiyle ilgi çekebilecek bir hanım bu. Aynı zamanda da (eşimin anlattığına göre) çok akıllıymış. Eşimin iş yerini, kısa zamanda çekip çevirmeye başlamış. Şimdi içimi bir kuşku kemirmeye başladı. Yoksa eşimle bu sekreterin arasında bir şeyler mi var? Daha önceden vardı da, eşim onu yanına mı aldı? Yoksa yeni yeni filizlenen bir ilişki olabilir mi bu? Eşim ondan çok sık söz ediyor. Onu öve öve bitiremiyor. Bu sekreter hanım eşimin her şeyiyle çok fazla ilgili. Hastalanıp evde kaldığı bir gün eve üç kez telefon etti. Geçenlerde kravatını beğenmediğini söyleyip ona bir kravat hediye etmiş. Sizce bu normal mi? Ben mi çok kuşkuluyum? Yoksa aralarında bir yakınlık mı var?

RUMUZ: KUŞKU

Sevgili kızım, bana kalırsa boş yere kuşkulanıp, günlerini zehir ediyorsun. Sen bu genç hanım işe başladığından beri, eşinde bir takım değişiklikler görüyor musun? Yani eşin sana karşı eskisinden daha mı iyi davranıyor, ya da tam tersi gözüne battığını hissettirecek şekilde mi davranıyor? Sonuçta onda kuşku uyandıracak bir tavır hissediyor musun? Çünkü erkekler genellikle eşlerini aldattıkları zaman ona karşı ya çok daha iyi olmaya çalışırlar, ya da ister istemez göze battığını belli ederler. Eve geliş gidiş saatlerinde bir değişiklik söz konusu mu? Bu genç hanımın eşine karşı ilgisi yalnızca profesyonellik sınırları içinde mi, yoksa aşırı bir yakınlık mı hissediyorsun? Hasta olduğu zaman onu birkaç kez araması, elbette gün boyu işle ilgili bazı şeyleri sormak için olabilir. Ama ona kravat hediye etmesi, belki biraz abartılı sayılabilir. Ama zaman zaman sekreterler, patronlarıyla ilgili bu tür şeyleri görev edinebiliyorlar. Bazen de ona tırnak takmış olabiliyor ancak burada mutlaka eşinin de art niyetli olduğunu düşünmemelisin. Öyle olsa bunları sana anlatmazdı. Bilmem ama kızım, boş yere günahını almamalısın. Belki de bu hanımın güzelliği, bakımlı olması, şıklığı seni biraz rahatsız etmiştir. O halde sen de, üç çocuğun bile olsa, kendine biraz daha zaman ayırmaya başlamalısın. Kuaföre gitmeyi, makyaj yapmayı, giyimine kuşamına özen göstermeyi alışkanlık haline getirmelisin. Madem eşinin durumu iyi, bir yardımcı alabilirsin eve. Belki o zaman kendine daha çok zaman ayırır, güvenir, kolaylıkla kıskançlığa kapılmazsın. Bu arada eşine karşı ilgili olmayı, sevecen ve sıcak davranmayı da ihmal etme.

Onu reddettiğim için kendine zarar verebilir

Canım ablacığım merhaba, önce sana dostluğun ve ablalığın için binlerce kez teşekkürler. Ben 19 yaşında, kendi halinde bir genç kızım. Bir şirkette çalışıyorum. Bugüne kadar benim de herkes gibi birçok sorunum oldu. Ancak hepsinin üstesinden gelmeyi başardım. Ama bir sorunumun altından kalkamıyorum. Üç yıl önce erkek arkadaşımı bir kalp rahatsızlığı nedeniyle kaybettim. Bundan sonra da kimselere aşık olamadım. Ancak bunu pek fazla da sorun ettiğim söylenemez. Bir süreden beri benimle arkadaş olmak isteyen bir genç var. Aslında o da sorunlu biri ve benden de bir yaş küçük. Beni mutlu edebileceğine inanmıyorum. Bu yüzden onun teklifini kabul etmedim. Onunla dost olmayı denedim. Onunla düşündüğü gibi bir arkadaşlık edemeyeceğimi kesinlikle belirttim. Ne dedimse, ne yaptımsa fayda etmedi. Henüz olgunlaşmamış ve fazlaca bunalımlı bir genç olduğundan tamamen diyalogumu koparırsam kendine bir zarar vermesinden korkuyorum. Çünkü intihar eğilimli... Bu durum, zaten hassas olan ruhsal dengemi de fazlasıyla etkiliyor. Onun da ölmesini artık kaldıramam. Bana lütfen yardımcı ol..

RUMUZ: KARA TALİH

Sevgili kızım, gencecik yaşında elbette yüreğinin kaldıramayacağı sorunlarla karşılaşmışsın. Sevdiğin gencin ölümü seni elbette ki çok sarsmış. Yaşından önce olgunlaşmış bir genç kızsın. Seni takdirle karşılıyorum. Ancak burada, sana duygusal sömürü yapan bir gençle karşı karşıyasın. "Benimle olmazsan hayatıma kıyarım", sözleriyle seni kendine bağlamak istiyor demek ki. Bu genç, dediğin gibi bunalımlı ve olgunlaşmamış biri olmalı. Bilirsin genç kızlar, her zaman erkeklerden daha çabuk olgunlaşırlar. Bu genç de henüz çocuk ruhlu. İstemediğin, sana mutluluk veremeyecek bir gençle sırf onun canına kıyacağı korkusuyla yakınlığını sürdürmek çok yanlış. Bana kalırsa ona kesinlikle umut vermemelisin. Onunla asla bir beraberliğin olamayacağını anlamalı. Ancak tabii ki, bir arkadaş gibi onunla yalnızca yüzeyde kalacak şekilde görüşmeye devam edebilirsin. Senin canın zaten yanmış kızım, bir de böyle bunalımlı bir gençle kendine zarar vermekten kaçınmalısın.

Cumhuriyet Bayramı’nız kutlu olsun

Bayramlar, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği günlerdir. Bayramlar, insanların birbirleriyle barıştıkları, kardeşçe kucaklaştıkları günlerdir.

Bayramlar, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği, bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir.

Bu yıl Cumhuriyet Bayramı’nı bambaşka bir coşkuyla kutluyoruz, bunun nedeni uzunca bir süredir unuttuğumuz, ya da unuttuğumuzu sandığımız bütünleşmenin sonucudur. Unuttuk sandığımız değerleri yeniden hatırlamamızdır. Ruhumuzun derinliklerinde yatan vatan sevgisinin ve milletçe yeniden bütünleştiğimizin, tek vücut, tek kalp olmamızın getirdiği heyecandır.

Cumhuriyet Bayramı’nız kutlu olsun, sevgili okurlarım. Hep birlikte daha mutlu, daha coşkulu, daha özgür nice bayramlara...
X