Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bu ’Kürt’ değil ’demokratik’ açılımdır

  ANKARA
  09 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 09 Ağustos 2009 - 00:34

  AK Parti Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, "Kürt açılımı olamaz. O sadece Kürtlere yönelik bir çalışma demektir. Doğru bir yaklaşım olmaz.

  Bu, Kürt açılımı değil, demokratik bir açılımdır" dedi. Kapusuz, sürece herkesin katılması gerektiğini söyleyerek, "Herkes eteğindekileri dökmeli. Çözümde milletin hassasiyetlerine dikkat edilmeli" diye konuştu.

  AK Parti’de, son günlerdeki girişimlerin ’Kürt Açılımı’ndan başka bir isimle değerlendirilmesi gerektiği konuşuluyor. AK Parti’nin eski yöneticilerinden Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, "Kürt sorunu olabilir de, Kürt açılımı olamaz. O sadece Kürtlere yönelik bir çalışma demektir. Bu doğru bir yaklaşım olmaz. Bu, Kürt açılımı değil, demokratik bir açılımdır" dedi. Açılımın da herkesi kucaklaması gerektiğini belirten Kapusuz’un değerlendirmeleri şöyle: Bir işin sonucunu alabilmek için usul çok önemlidir. Usulünüz doğru değilse sonuç almanız mümkün değildir. Açılımın adını doğru koymak lazım. Kürt sorunu olduğunu herkes kabul ediyor. Terör sorunundan, ekonomik sorunlardan herkes söz ediyor. Ancak bir işin sonuçlanması için herkesin katılması da gerekir. Çünkü bu bir toplumsal sorundur ve her kesimi ilgilendirir. Bu konuda bazıları hemen bugünden yarına bir şeyler olacakmış gibi yüksek bir beklentiye sokuluyor. Bazıları da ’toplumda bölünmeye mi gidiyoruz’ diye korkulara yol açıyor. Bunlar yanlış. Bu sürece herkes katılmalı ve herkes eteğindekileri ortaya dökmeli. Herkesin müdahil olduğu, ilgi duyduğu bir tarz takip edilirse çözüm kolaylaşır. Aksi halde çözüm tehlikeye sokulur diye endişe duyuyorum. Bu konu üzerindeki görüş ve öneriler de dikkatli bir üslupla ifade edilmelidir. Kullanılan isim, söylem ve öneriler çözüme katkı sağlamalı ve kuşatıcı olmalıdır. ’Bekle gör’ politikasından da sonuç alınamamıştır. Bu nedenle bu sorunu zaman geçirmeden çözüme kavuşturmalıyız. Bunu çözerken de bütün milletin hassasiyetlerine dikkat edilmeli, kararlılıkla adım atılmalıdır."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı