Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bu kuponları geçen yıl da dağıtmıştık

  Fatma AKSU-Hasan AY / İSTANBUL
  19.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Demokrat Parti Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın önceki gün NTV’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın seçim rüşveti olarak dağıttığını ileri sürdüğü alışveriş kuponlarının tartışması dün de devam etti.

  Ağar, önceki gün katıldığı "NTV soruyor, liderler yanıtlıyor" programında şöyle dedi: "Büyük paraların harcandığı bir propaganda dönemi geçirdik. Konvoylar, apartman giydirmeleri, mitingler, dağıtılan çekler. Son İstanbul mitinginde çek dağıtıldı. Çok büyük bir miktarda. Ayıp bir şey. Siyaset kamu kuruluşlarını arkasına alarak yapılamaz. O belediye hepimizin belediyesi. O bütçeyi siyasi çıkar oy uğuruna harcayamazsınız."

  SİZ NE VERİYORSUNUZ

  DP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Celal Adan, seçim rüşveti iddiasını yineleyerek, "Seçim bölgelerine gittiğimizde vatandaş ’Siz ne veriyorsunuz?’ diye soruyor" dedi. Adan, üzerinde vatandaşların TC kimlik numarasının bulunduğu kuponların, belediye görevlilerince, muhtarlıklardan alınan seçmen kartlarıyla birlikte dağıtıldığını iddia etti.

  TOPBAŞ’IN SAVUNMASI

  Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, alışveriş kuponlarının ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığını savundu. Ağar’ın yayında gösterdiği kuponun Gaziosmanpaşa’da oturan Meryem Toprak’a 13 Temmuz’da teslim edildiğini belirten Topbaş, "Kendisinin siyasi görüşünü bilmem. Belediye kaynaklarının partim lehine seçim öncesinde propaganda aracı olarak kullanılmadığını kesinlikle söyleyebilirim" dedi. İddiaları İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi’nde yanıtlayan Topbaş, 2006 Ağustos’undan yıl sonuna kadar 475 bin, 2007’de ise bugüne kadar 220 bin alışveriş kuponu dağıtıldığını söyledi. Toplam 15 milyon YTL’lik kupon dağıttıklarını belirten Topbaş, seçim sürecine girildiği için yardımı artırmadıklarını ve kömür dağıtmadıklarını anlattı. Topbaş, kuponları, ihtiyaç sahibinin kimlik numarasıyla hazırladıklarını belirterek, "Marketlerden kupon sahibi dışındakiler alışveriş yapamıyor. Yüzbinlerce kişinin katıldığı mitingde alışveriş kuponu dağıtmak mümkün değil." diye konuştu.

  İSTİHBARATIMIZ AĞAR’DAN İYİ

  Kadir Topbaş, "Yanlış yaparsak vatandaş bizim defterimizi dürer" diyerek elindeki kağıdı buruşturdu. Topbaş açıklamanın ardından, "Ağar’ın gösterdiği kuponun sahibini nasıl belirlediniz?" sorusunu, "Biz belirleriz. Bizim istihbaratımız Ağar’ınkinden daha iyi" diye yanıtladı.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı