« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu kupa para basıyor

Alınacak her galibiyetin 100 bin, beraberliğin de 50 bin dolar kazandıracağı Fortis Türkiye Kupası grup maçlarının kuraları çekildi. Mücadele 31 Ekim'de start alıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
SON yıllarda dağıtılan para ödülleriyle kulüpler için daha cazip hale getirilen Fortis Türkiye Kupası'nda 2007-2008 sezonu grup maçlarının kura çekimi dün İstanbul'da yapıldı. Ataköy Olimpiyatevi'nde gerçekleştirilen kura çekimine, Süper Lig'de geçen sezonu ilk 4 sırada tamamlayan Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor'un yanı sıra, bu sezon 2. kademede turu geçen 16 takımla birlikte toplam 20 ekip katıldı. Dört büyüklerin seri başı olduğu organizasyonda 5'er takımlı 4 grup oluşturuldu.

Gruptan ilk 2 çıkacak

Buna göre 31 Ekim Çarşamba günü başlayacak ve 23 Ocak 2008 Çarşamba günü tamamlanacak grup karşılaşmalarında her takım, 2'si iç saha, 2'si de dış sahada olmak üzere toplam 4 maç yapacak. Bu mücadelenin ardından gruplarında ilk 2 sırayı elde edecek toplam 8 takım çeyrek finale yükselecek. Kupada bu aşamadan itibaren çift ayaklı eleme sistemine geçilecek. Tarafsız sahada oynanacak finalle de kupayı kazanan ekip belli olacak.

120 bin dolar kasada

Fortis Türkiye Kupası'nda bu sezon da son yıllarda olduğu gibi takımlar, alacakları sonuçlara göre hayli cazip para ödüllerinin de sahibi olacak. Kupada adını gruplara yazdırmayı başaran her bir takım şimdiden 120 bin dolar kazanmış durumda. Bununla birlikte grup maçlarında da her galibiyet için 100 bin, beraberlik için de 50 bin dolar ödül verilecek. Bir başka deyişle, gruptaki 4 maçını da kazanan bir takımın kasasına 400 bin dolar girecek.

MAÇ PROGRAMI

1. HAFTA (31 Ekim Çarşamba)

á A GRUBU: Beşiktaş-Ç.Rize, A.Gücü-DİSKİ, Ankaraspor (Bay). á B GRUBU: Kırıkkale-Adana Demir, V.Manisa-Trabzon, G.Birliği (Bay). á C GRUBU: Ş.Urfa-Alanya, F.Bahçe-G.Antep, Kayseri (Bay). á D GRUBU: Sarıyer-G.Birliği OFTAŞ, G.Saray-Denizli, Bursa (Bay).

2. HAFTA (6 Ocak Pazar)

á A GRUBU: Ankaraspor-A.Gücü, DİSKİ-Beşiktaş, Ç.Rize (Bay). á B GRUBU: G.Birliği-V.Manisa, Trabzon-Kırıkkale, Adana Demir (Bay). á C GRUBU: 1. Hafta: 2. Hafta: Kayseri-F.Bahçe, G.Antep-Ş.Urfa, Alanya (Bay). á D GRUBU: Bursa-G.Saray, Denizli-Sarıyer, G.Birliği OFTAŞ (Bay).

3. HAFTA (9 Ocak Çarşamba)

á A GRUBU: Ç.Rize-DİSKİ, Beşiktaş-Ankaraspor, A.Gücü (Bay). á B GRUBU: A.Demir-Trabzon, Kırıkkale-G.Birliği, Vestel Manisa (Bay). á C GRUBU: Alanya-G.Antep, Ş.Urfa-Kayseri, F.Bahçe (Bay). á D GRUBU: G.Birliği OFTAŞ-Denizli, Sarıyer-Bursa, G.Saray (Bay).

4. HAFTA (16 Ocak Çarşamba)

á A GRUBU: A.Gücü-Beşiktaş, Ankara-Ç.Rize, DİSKİ (Bay). á B GRUBU: V.Manisa-Kırıkkale, G.Birliği-Adana Demir, Trabzon (Bay). á C GRUBU: F.Bahçe-Ş.Urfa, Kayseri-Alanya, G.Antep (Bay). á D GRUBU: G.Saray-Sarıyer, Bursa-G.Birliği OFTAŞ, Denizli (Bay).

5. HAFTA (23 Ocak Çarşamba)

á A GRUBU: DİSKİ-Ankara, Ç.Rize-A.Gücü, Beşiktaş (Bay). á B GRUBU: Trabzon-G.Birliği, Adana Demir-V.Manisa, Kırıkkale (Bay). á C GRUBU: G.Antep-Kayseri, Alanya-F.Bahçe, Ş.Urfa (Bay). á D GRUBU: Denizli-Bursa, G.Birliği OFTAŞ-G.Saray, Sarıyer (Bay).

Fener için kupa Yedekler Ligi

FORTIS Türkiye Kupası'nda dün çekilen kuraların ardından üç büyüklerin yöneticilerinden de farklı bakış açıları geldi. Galatasaray Futbol A.Ş. Genel Müdürü Adnan Sezgin ile Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri Kenan Öner hedeflerinin kupayı müzelerine götürmek olduğunu belirtirken, Fenerbahçe bu organizasyonu, fazla forma şansı bulamayan oyunculara fırsat vereceği bir 'Rezerv Lig' olarak gördüğünü açıkladı.

Sarı-lacivertli kulübün Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, "Yönetim olarak farklı bir açıklamamız olmadığına göre, geçen sezonki kararımızın arkasındayız. Geçen sene de genç ağırlıklı bir kadroyla oynuyorduk. Kupayı biz artık alternatif bir lig olarak görüyoruz. Bizim bakış açımıza göre, kupa bir rezerv lig olacaktır" dedi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.