Dünya Haberleri

  Bu köye erkekler giremez

  Mustafa Karakuş/hurriyet.com.tr
  20.08.2009 - 17:16 | Son Güncelleme:

  Kocaları tarafından dövülen, askerler tarafından tecavüze uğrayan kadınlar, bu duruma daha fazla dayanamadı ve sadece kadınların yaşadığı bir köy kurdu.

  ERKEKSİZ KÖYDEN KARELER

  Afrika ülkesi Kenya'da ilginç bir köy kuruldu. Umoja adlı köyde sadece kadınlar yaşıyor. Köy, kocaları ve babaları tarafından şiddete uğramış, ya da tecavüze maruz kalmış kadınların sığındığı bir yer haline geldi. Bu fikrin kurucusu Nagusi Lokemu adlı bir kadın. Lokemu, 90'lı yılların başında BM Barış Gücü bünyesinde görev yapan üç İngiliz askeri tarafından tecavüze uğradı. Suçlu olmadığını düşünen kadın, kocasına tecavüze uğradığını anlattığında şiddet gördü. Kocası ailesine leke düşürdüğünü düşünüyordu. Gururu incinen Nagusi Lokemu, aynı durumda olan 13 kadınla birlikte Kenya'nın başkenti Nairobi'nin 350 kilometre uzağında terk edilmiş bir arazide "Umoja" köyünü kurdu. Köyü ilk kurduklarında bürokratik engellerle karşılaştıklarını söyleyen Lokemu, zamanla devlet görevlilerinin de bu durumu kabul ettiğini söyledi.     

  YARDIM KURULUŞLARI DESTEK VERİYOR

  Köyde yaşayan kadınlardan bir tanesi akıcı İngilizce konuştuğu için, uluslararası yardım kuruluşlarına mektup yazarak yardım istedi. Bugün Umoja köyüne Avrupa Birliği ülkelerinden, Afrika Vahşi Yaşamı Koruma Vakfı gibi kuruluşlar maddi yardımda bulunuyor. Erkeksiz köyün kadınları, ayrıca inek yetiştirerek süt ve ürünlerini satıyor. Turistler için de köyün dışında kalmaları için ağaç evler oluşturuldu. Kadınlar köyde kendi kurallarını koydu, hiç bir erkek köye girmiyor. Ancak cinsel ihtiyaçlarını nasıl giderdikleri sorusuna ise gözlerini kaçırarak şu cevabı veriyorlar: "Erkeklerin canı ceheneme."

  DÜNYADAN KISA KISA

  THE NEW YORK TIMES: ALAÇATI SÖRF CENNETİ
  Ege’deki önemli tatil beldelerinden Alaçatı, “bir sörf cenneti” olarak ilan edildi. İngiliz The New York Times gazetesi, “Bir zamanlar çok sakin bir balıkçı köyü olan Alaçatı, keşfedilince sörfçü cenneti oldu” dediği haberinde, “Rüzgar sayesinde Alaçatı, dünyanın başlıca sörf destinasyonlarından biri haline geldi” ifadesini de kullandı.

  PROFESÖR İLE EŞİNİ KÖPEKLER PARÇALADI
  ABD'nin Georgia eyaletinin Lexington şehrinde akşam gezintiye çıkan emekli profesör ve eşi, köpekler tarafından öldürüldü. Daily Mail gazetesinin haberine göre, emekli profesör Karl Schweder (77) ve bibliyograf eşi Schweder'ın (65) parçalanmış cesetleri, geçen hafta sonu evlerinin yakınındaki yolun kenarında bulundu.
   
  VİDEO OYUNLARI YETİŞKİNLER İÇİN ZARARLI
  Video oyunlarına düşkün yetişkinlerin ağır depresyon riskiyle karşı karşıya kalabileceği bildirildi. İki Amerikan üniversitesinin uzmanlarınca 19-90 yaşları arasındaki 562 yetişkin arasında yürütülen araştırma, “Amerikan Önleyici Tıp Dergisi”nde yayımlandı. Yüzde 45,1'i video oynayan deneklerin davranışlarını inceleyen uzmanlara göre, video oyunu oynayan kadınlar, oynamayanlardan daha fazla depresyon belirtisi gösteriyor. Oynayanların genel sağlık durumu oynamayanlardan kötü.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı