Gündem Haberleri

  Bu kitap ABD’yi karıştırır

  Tolga TANIŞ/WASHINGTON
  24.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’de başkanlık seçimi yaklaştıkça, Bin Ladin baskını ön plana çıkıyor.

  Prestijli yayın grubu Penguin, 11 Eylül’ün yıldönümünde, geçen yıl Bin Ladin’i öldüren ekipte yer alan bir Navy Seal komandosunun, operasyonla ilgili tüm detayları birinci ağızdan anlattığı, satış rekorları kırması beklenen bir kitap yayınlayacağını duyurdu. Kitabı basacak olan Penguin, “Kolay Gün Yoktur: Usame Bin Ladin’in Öldürüldüğü Operasyona Katılan İlk Elden” adlı kitabın, 11 Eylül Olayları’nın yıldönümünde piyasa çıkacağını duyurdu.

  Gerçek adı Matt Bissonnette mi

  ABD’de bu tür gizli harekâtlara katılanların, operasyonlarla ilgili basına ulusal güvenliği tehdit edecek bilgiler vermeleri yasak olduğundan, gazeteci Kevin Maurer’in de ortak olarak çalıştığı projede, Penguin kitabın yazarı komandonun Mark Owen takma adını kullanacağını duyurdu. Fox News, Owen’ın aslında 36 yaşındaki eski Navy Seal komandosu Matt Bissonnette olduğunu iddia etti. Adını vermeyen askeri kaynaklar da bunu doğruladı.
  Yazar Owen’ın, Pakistan’ın Abbottabad kentindeki operasyonda timin lideri olduğu, 11 Eylül’den sonra 13 gizli göreve katıldığı ve geçen sene emekli olduğu bildirildi. Kitapta ise baskın sırasında yaşanan helikopter kazasından Bin Ladin’in öldürüldüğünü duyurduğu telsiz konuşmasına kadar tüm yaşananları kronolojik olarak anlattığı bildirildi. Penguin, satış rekorları kırması beklenen ve ilk etapta 300 bin basılan kitabı modern tarihin en önemli olaylarından biri olarak sundu.

  Cumhuriyetçiler çıldırıyor

  Cumhuriyetçiler, tam seçimden önce Obama’ya avantaj sağlayacağı düşüncesiyle Bin Ladin Operasyonu ile ilgili hiçbir konunun gündeme gelmemesi için çalışıyorlar. Bu yüzden de Obama Yönetimi’ni basına ve Hollywood’a haddinden fazla bilgi vermekle suçlayıp, biten bazı projeleri de baskı yoluyla seçim sonrasına erteletiyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı