Gündem Haberleri

  Bu kış Türkiye ılık Batı Avrupa buzlu

  Hürriyet Haber
  15.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meteorologların çoğu, bu kışın Batı Avrupa’da sert ve kuru geçeceğini, Türkiye’nin de bulunduğu Akdeniz Bölgesi’nde ise genelde ılık ama rüzgârlı ve yağışlı bir havanın hüküm süreceğini düşünüyor.

  İNGİLİZ haber ajansı Reuters’in araştırmasına göre meteorologların çoğu, bu kışın Batı Avrupa’da sert geçeceğinde hemfikir. Uzmanların uzun vadeli meteorolojik tahmini, Kuzey Atlantik Osilasyonu (NAO) denen bilimsel göstergelere dayanıyor. Sonbaharda İzlanda ve Grönland üstünde basınç normalin altında, Bermuda-Azorlar arasındaki tropikaltı bölgede ise normalin üstünde olduğunda, NAO, “pozitif” kabul ediliyor.

  Kasım-Ocak kara kış

  Son üç kıştır “negatif” olan NAO, eldeki verilere göre bu yıl yine dip yapacak. Ekime kadar “pozitifte” kalan NAO’nun son günlerde “negatife” geçtiği bildirildi.
  Bu nedenle Avrupa’nın Atlas Okyanusu ve Kuzey Denizi sahillerinde soğuk, kuru ve az rüzgarlı bir kış bekleniyor. Özellikle kasım sonu ve ocakta kara kışın vuracağı Kuzey ve Batı Avrupa’da havalar şubattan itibaren düzelecek.

  Türkiye dahil Güney Avrupa’da ise ılık, yağışlı ve rüzgarlı bir kış yaşanacak. Uzmanlara göre önümüzdeki birkaç yıl boyunca bu tür kışlar yaşanabilir.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı