Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bu kış hava nasıl olacak?

Uzun vadeli hava ve iklim tahminleri başta turizm, tarım, tekstil, kışla mücadele, enerji üretimi gibi birçok sektöre önemli fayda sağlar.

Tabii bunları kullanmasını bilene. Ülkemizde maalesef hálá doğru dürüst tahmin yapılmıyor. Veriler gerektiğince kullanılmadığı için şehirleri seller götürüyor, su kesintileri yaşanıyor. Önümüzdeki altı ayın tahminlerini yazıyorum. Belki bu kez dikkate alınır!

Türkiye’de hálá günlük hava tahminleri bile "tahmin" tanımına uymamakta. Diğer bir deyişle, halkımız ve kurumlarımız "kaynak, yer, zaman, miktar ve ihtimal" olarak bu bilgiyi talep etmemekte, Devlet Meteoroloji İşleri yıllardır "etkili/etkisiz yağış" gibi literatürde yeri olmayan ve tahmin tanımına uymayan muğlák ifadelerle güya tahminler vermekte. Ancak bir marifetmiş gibi sadece sel gibi bir afetin sonrasında, metrekareye düşen yağış miktarını söyler. Sonra da kendilerinin çok "başarılı" olduklarını iddia ederler!..

UYARMADI DEMEYİN

2007 yılının çok sıcak, 2006-2007 kışının kurak geçeceğini daha önceki yazılarımda söylemiştim. (Mike gibi ecnebi bir isme sahip olmadığım için dikkate alınmadım!) Ayrıca, yerel yönetimlerin suyu doğru dürüst yönetebilmesi için su yılının başından itibaren kuraklığı mutlaka izleyip Kuraklıkla Mücadele Planları’na göre gereken önlemleri zamanında almalarının önemini en az kırk kere yazdım. Buna rağmen birçok yetkilimiz kamuoyunun önüne çıkıp böyle bir kuraklık yaşanacağına dair kimsenin kendilerini uyarmadığını söyledi! Haydi beni dikkate almıyorlar, çok "başarılı" meteorolojimiz de mi onları uyarmadı! Muhtemelen tahminleri kullanmayı da bilmiyorlar, ama ben yine önümüzdeki kış ile ilgili şu an elde olan 16 aylık tahminleri yazıp, önümüzdeki her ayın başında güncelleyeceğim.

2006-2007 Kışı’nda dünya El Nino’dan etkilenmiş ve Kuzey Yarımküre’de Japonya’dan Kanada’ya kadar her ülkede, her dinden halkın yağmur duasına çıkmasına şahit olmuştuk. Şu anda El Nino yerini La Nina’ya bırakıyor. Genel olarak La Nina yıllarında Avustralya, Yeni Gine, Endonezya, Yeni Zelanda, Hindistan, Tayland, Güney Afrika, Sahil ve Orta Amerika’da yağışların arttığı gözlenir. Fakat Avrupa’nın bazı kısımları, ABD, Orta Asya ve Güney Amerika’nın bazı kısımlarında yağışlar azalır.

El Nino ile La Nina arasındaki geçiş döneminde ise dünyada genellikle yağışlar normal seyrinde devam eder. Maalesef normal yağışlar şu andaki şiddetli kuraklığın etkilerini ortadan kaldıramaz. Su kaynakları ile birlikte doğanın kendine gelebilmesi için birkaç yıl süren iyi miktarda yağışa ihtiyaç olduğu unutulmamalı. Yani birey olarak su tasarrufuna devam, yerel yönetimler olarak su bütçesi yapıp Kuraklıkla Mücadele Planı’ndaki senaryolarına uyarak suyu yönetmeli ve altyapı kaçaklarını önlemeli, çiftçi olarak mikro sulama yöntemlerine geçip doğru zamanda ve miktarlarda sulama yapmalıyız...

KAR YERİNE YAĞMUR

Sonuç olarak, IRI merkezinin iklim tahminlerine göre Ekim 2007 ile Mart 2008 arasında ülkemizdeki yağışların mevsim normalleri civarında olması bekleniyor. Hava sıcaklıklarına gelince... Ekim 2007 - Mart 2008 arasındaki 180 günün yarısı mevsim normallerinden daha sıcak geçecek. Üçte birinin mevsim normalleri civarında, dörde birinin mevsim normallerinin altında geçmesi bekleniyor. Bu arada yağış miktarının normal seviyede bulunmasına rağmen, yağışın daha çok yağmur olacağına dikkat edilmeli!..

Kars’tan fotoğraflar/images/100/0x0/55ea83f7f018fbb8f88507f7/images/100/0x0/55ea83f7f018fbb8f88507f9

24 Eylül’de serhat şehrimiz Kars’taki çağdaş üniversitelerimizden Kafkas Üniversitesi’ne davetliydim. Yeni öğretim yılının açılış töreninde ilk ders olarak "Küresel İklim Değişimi ve Türkiye" konulu bir konuşma yapma onurunu yaşadım. Bu arada Kars’ta ülkemizdeki en iyi korunmuş kalesini, Türkiye’nin ilk planlı şehrini, tarihi İpek Yolu üzerinde kurulmuş Anadolu’daki ilk ticaret kenti olan Anı Kale ve Ören Yeri’ni ve Anadolu’daki ilk Türk camisini de gördüm! Kars şehir merkezinde, hiçbir şehrimizde rastlamadığım kadar çok sanat eserlerine rastladım. Bunların fotoğraflarını sizin için çektim.

X