Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bu kinle yaşanmaz!

TİLKİNİN kırk masalı var, hepsi "tavuk" üstüne... Ermeni’nin kırk masalı var, hepsi "soykırım" üstüne...

İlişkilerin normalleşmesi için yapılan tüm çalışmalara rağmen Ermenilerin, Türklere karşı duydukları kinin bitmeyeceği anlaşılıyor.

Yargısız infaz yapan "Ermeni sevdalısı Obama" istedi diye bizimkiler taviz üstüne taviz veriyor ama komşu Ermenistan "sözde soykırım" iddialarından kesinlikle vazgeçmeyeceğini her fırsatta açıklıyor.

Ermenistan’ın "Tarihi belgeler incelensin, gerçekler ortaya çıksın" gibi bir derdi yok!

Türkiye ile yakınlaşmayı protesto için önceki gün koalisyon hükümetinden istifa eden Taşnak Partisi de "1921’de Türkiye ile yapılan Kars ve Moskova anlaşmaları geçersizdir, bugünkü sınır yasadışıdır. Türkiye hem toprak vermeli, hem de 41.5 milyar dolar tazminat ödemelidir!" diyor.

Ilımlı Ermeniler bile, öyle veya böyle, soykırımın kabul edilmesinde ısrarlılar. Diasporanın hedefi, soykırım iddialarının 100’üncü yılı olan 2015’te tüm dünyayı ayağa kaldırıp Türkiye’nin üzerine salmak! Bu konuda dünyada harcanan paralar Ermenistan’a verilse, bu küçük ülke ihya olur, içinde bulunduğu hazin yoksulluktan kurtulurdu!

Ermenilerin bitmeyen kinleri, önlerini görmeyi engelliyor, duyguları akıllarının üstüne çıkıyor!

* * *

94 yıl önce soykırım yapıldığı iddialarıyla sürdürdüğü kan davasıyla bütün dünyayı aleyhimize kışkırtmaya devam eden Ermenistan, 20 yıl önce Dağlık Karabağ’da yaptığı katliamdan hiç söz etmiyor.

Bakınız orada neler olmuştu?

1988: Ermenilerin saldırıları üzerine Azeri Türkleri Karabağ’ı terk etmeye başladı.

1990: Rus birlikleri, Azerbaycan’daki Ermenileri koruma bahanesiyle başkent Bakü’ye girerek yüzlerce Azeri’yi öldürdü.

Şubat 1992: Ermeni kuvvetleri, Karabağ’daki Hocalı’da 1300 Azeri Türkü’nü katletti, binlerce insan da yaralandı.

Mayıs 1992: Ermeniler Nahcivan’a saldırdı. Yine ölüm, yine katliam!

Mayıs 1994: Rusya’nın arabuluculuğu ile Azerbaycan ve Ermenistan ateşkes ilan etti.

2005: Ermenistan, işgal ettiği bölgelerden çekilmeyi kesinlikle reddetti.

Ermenistan’ın işgal ettiği Dağlık Karabağ’dan 40 bin, işgal edilen diğer 7 vilayetten de 1 milyon kişi, yaşadıkları yerlerden zorunlu olarak perişan bir halde göç etti.

Halen Azerbaycan topraklarının beşte biri Ermeni işgali altında!

* * *

Ermenilerin, Türk topraklarında da gözü var! Sürekli olarak, Doğu Anadolu topraklarının kendilerine ait olduğu propagandasını yapıyorlar.

Ermenistan parlamentosunun kabul ettiği Bağımsızlık Bildirgesi’nde, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi için "Batı Ermenistan" deniliyor.

Ayrıca, Ermenistan Anayasası’nın 13’üncü maddesinin 2’nci paragrafında tarif edilen Ermenistan armasında, Türkiye’nin bir parçası olan "Ağrı Dağı"na yer veriliyor ve "Ararat" adını verdikleri bu dağın Ermenistan’a ait olduğu iddia ediliyor.

1915 yılında vuku bulan ve bölgedeki bütün halklara derin acılar çektiren hazin olayları Ermenistan, Türkiye’ye karşı düşman cepheler yaratmak amacıyla kullanmaya devam ediyor.

Durum böyle iken, Türkiye’nin tek taraflı olarak Ermenistan sınırını açması doğru mudur? Dostluk, sevgi ve iyi komşuluk ilişkileri karşılıklı değil midir?
X